banner2

banner1

banner22

Hastalığı yüzünden güneşe çıkamıyor

Serdivan İlçesinde yaşayan 17 yaşındaki Savaş Piral, SLE Hastalığı nedeniyle vücudu güneş ışığına hassasiyet geliştirince güneşe çıkamaz hale geldi. Hastalık nedeniyle okulu da bırakmak zorunda kalan Piral, tedavi olmak için yardım bekliyor.

Serdivan 26.07.2020, 10:24 Editör: Aysima Kortak
banner48

HASTALIĞI NEDENİYLE DIŞARI ÇIKAMIYOR

Serdivan İlçesine bağlı Yazlık Mahallesinde 2 kardeşi ve annesiyle birlikte yaşayan 17 yaşındaki Savaş Piral’ın hayatı, 6 yıl önce tedavi için gittiği Diyarbakır Devlet Hastanesinde kendisine Sistemik Lupus Eritematozus teşhisi sonrasında değişti. Zamanla ilerleyen hastalığı için aldığı ilaçlar yeterli gelmeyince, vücudu güneş ışığına karşı hassasiyet geliştiren Piral, güneş ışığına çıkamamaya başladı. Hastalığı nedeniyle dışarı çıkamayan, okula gidemeyen Savaş Piral, bir an önce tedavi olarak tekrar okula dönmek istiyor.

SADECE AKŞAMLARI DIŞARI ÇIKABİLİYORUM

Kısa süre içerisinde tedavi olmak istediğini belirten Savaş Piral, “17 yaşındayım. Biz 5 kardeşiz, 2 abim Bitlis Tatvan’da. Biz burada annemle birlikte 4 kişi kalıyoruz. Annem hem annelik hem babalık yapıyor bana. Güneşe ve toza çıkamıyorum. Sürekli evdeyim. Sadece akşamları dışarı çıkabiliyorum, arkadaşlarımla sadece 5 dakika dışarı çıkabiliyorum. Tedavi olmak istiyorum, iyileşmek istiyorum. Okumak istiyorum, arkadaşlarımla birlikte gezmek istiyorum. Bu hastalığım yüzünden okulu da bırakmak zorunda kaldım, iyileşip geri dönerim dedim ama olmadı” dedi.

GÜNEŞE ÇIKMASI YASAK

Oğlunun günden güne gözünün önünde eridiğini belirten anne Naile Eker, “Oğlumun rahatsızlığı ciddi bir rahatsızlık. Bir an önce tedavi olmasını ve yaşıtları gibi sağlığına kavuşmasını istiyorum. Güneşe çıkması, toza çıkması yasak. Şimdiye kadar 2 defa kalp krizi geçirmiş. SLE hastalığı dışında boyunun uzaması durmuyor. Maalesef bunun içinde tedavi olması gerekiyor. Yardım bekliyoruz. Çocuğumun sağlığına kavuşmasını istiyorum, günden güne çocuğum gözümün önünde eriyor ve elimden bir şey gelmiyor. Bu hastalık kanser gibi bir hastalık, iç organları çürütüyor ve ben savaşın bir an önce sağlığına kavuşmasını istiyorum. Muayene için çok yüklü bir ” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)