banner2

banner1

banner22

Çağrı yaparak kafeyi açtı

Pandemi ile mücadele kapsamında kapalı olan işletmelerin büyük zarar gördüğünü belirten bir kafe sahibi duruma tepki göstermek için kafesini açtı. Şikayet üzerine kafeye gelen polis ekipleri kafe sahibiyle görüştü. Basın açıklaması yapan işletme sahipleri daha sonra işyerlerini kapatarak ayrıldı.

Serdivan 26.03.2021, 15:03 Editör: Ebru Bulut
banner48

VAKA SAYILARI ARTINCA KAPANDILAR

Sakarya artan vaka sayılarıyla birlikte koronavirüs ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelge ile kafe ve restoranlar kapatılmıştı. Turuncu kategoride olmamıza rağmen açılmayan restoranlar kırmızı kategoriye tekrar geçmemiz ardından kapalı olarak kalmaya devam etti.

MEKANLARI AÇIN ÇAĞRISI

Pandemi döneminde kapalı oldukları için büyük zarar eden kafe sahipleri İstanbul ve diğer illerin kırmızı kategoride olmalarına rağmen açık olmalarına tepki göstermişti. Şehirde Serdivan ilçesinde bulunan bir kafe sahibi Tayyar Çelik dün sosyal medyadan paylaşım yaparak tüm kapalı olan işletmelere seslenmişti. Kafesini açacağını söyleyen mekan sahibi, diğer işletmelerinde destek olması için açmaları çağrısında bulundu.

POLİS UYARDI

Mekan sahibi sosyal medyada paylaştığı gibi sabah saatlerinde tepkisini dile getirmek için kafesini açtı. Mekan sahibine destek olmak amacıyla vatandaşlar da kafeye gitti. Mekanın açık olduğunu görenlerin şikayeti üzerine polis ekipleri bölgeye gitti. Polis ekipleri pandemi kuralları gereğince kafenin kapatılmasını isterken, mekan sahibi ise pandemi döneminde çok büyük zarara uğradıklarını ve bir an önce de mekanı açmalarını gerektiğini belirtti.

DERDİMİZİ ANLATMAK İSTİYORUZ

Kafe sahibi Tayyar Çelik yaptığı basın açıklamasında, “Malum dünyada pandemi süreci yaşanıyor kolay değil dolayısıyla Türkiye de Sakarya da tüm şehirlerde sıkıntılar yaşanıyor ama burada oluşan sıkıntı içerisinde bizlerde esnaflar olarak özelikle Sakaryalı esnaflar olarak naçizane mağduriyetimizi dile getirmek için basın arkadaşlarımız ve esnaf arkadaşlarımızla buraya toplanıp derdimizi anlatma ihtiyacı duyduk geldiğiniz için teşekkür ederim. Buradaki mağduriyetimiz nedir tabi bu pandemi süreci kolay değil hepimizi etkileyen hepimizi sıkıntıya sokan bir süreç ama burada da yapılabilecek olaylarda öz elikle mekanların açılması işletilmesi konusunda mağduriyetimiz çok. Çalışanlarımız çok borçlarımız, kiralarımız bunlarla ilgili sıkıntı sürecimiz uzun zamandır devam ediyor. Dolay olarak herkes bunun bilincinde devlet olarak, millet olarak bunun sıkıntısını yaşıyoruz ama bizim yetkilerimizden, büyüklerimizden, Ankara’dan, Sakarya’dan, ülkü amirlerinden, validen belediye başkanlarımızdan özelikle cumhurbaşkanımızdan bir ricada bulunuyoruz, derdimizi anlatmak istiyoruz” dedi.

BİR YILDAN BERİ BÜYÜK MAĞDURİYET SÖZ KONUSU

Sakarya’daki esnaflar olarak, işletmelerimizin açılmasını istiyoruz diyen Çelik, “HES kodu diye bir uygulama var HES kodu zaten devletin getirmiş olduğu bir olay burada önlemler alınsın demiyoruz. En fazlası alınsın ama 30 masa olacağına 20 masa olsun 10 masa olsun HES kodsuz olmasın yani gerekli önlemler, tedbir amaçlı ne gerekiyorsa alınsın. Burada en büyük tezat, bizi de daha çok üzen mağdur eden olayımız var evet kırmızı-turuncu olayı yani pandeminin belirtisi olayı. Benim Sakarya da naçizane 4 tane işletmem var arkadaşlar 4 işletmemle kapalıyım. 4 işletmem de bir yıldan beri büyük mağduriyet söz konusu. En basit bir şey söylüyorum Serdivan Sakarya’nın en güzel yerlerinden biri ve bu bölgede kafeteryamız var eşim ve çocuklarım adına burası kapalı” diye söyledi.

DEVLETİMİZ SESİMİZİ DUYSUN

Çelik, “Sapanca’da İstanbul üzerinde işletmemiz var 20 dönüm üzerine kapalı. Bunlar niye söylüyorum yanlış anlaşılmasın çok özür diliyorum yani benim Sapanca’daki işletmem 20 dönüm üzerine yer kapalı 5 km ötede Maşukiye de İzmit bölgesinde olan yerler açık.  Buradaki adaletsizlik, dengesizlik oluyor. İster istemez kırmızı oluyor evet turuncu oluyor. Turuncuya dönüyoruz açılmıyor ya Allah aşkına İzmit, İstanbul dan biz çok mu yukardayız da biz açılmıyoruz sonuçta burada mazeretler var bakın bizler işletmeci olarak ticarette, esnaflıkta ayakta kalmakta zor ama acizane çok affedersiniz 3 tane dairemiz varsa 1 taneyi satar arabası varsa satar evet ben arabamı sattım burada açıkça beyan ediyorum borçlar yüzünden, dertler yüzünden. Bir şekilde esnaf ayakta durur ya da 4 mekanım kapalı gider başka bir iş yapabilirim ama kendi bünyemde çalışan insanlarımız var bu bende diğer esnaf arkadaşlarımızın bir sorunu. En basitinden çalışan insanlarımız dediği an bir çalışan ben çocuğuma kitap alamıyorum devletimiz sesimizi duysun” dedi.

Yorumlar (0)