banner2

banner1

09.05.2020, 17:24

Şeker hastaları dikkat!

COVID-19 salgınında diyabet (şeker hastalığı), yüksek riskli hastalıklar grubu içine alınmıştır. Ülkemizde diyabet, 12 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren, 8 milyonu aşkın kişinin tedavi altında olduğu, kronik bir sağlık sorunudur. Diyabet özellikle kan şekeri ayarı kontrolsüz bireylerde, vücutta damar yapısını bozmakta ve savunma sistemini zayıflatmaktadır. Obezitenin yaygınlaşmasıyla diyabetin görülme sıklığı da her geçen gün artıyor. Beslenme diyabeti önleme de en iyi reçetedir, peki diyabeti olanlar nelere dikkat etmeli;

  • Beslenme programı kişiye özel belirlenmelidir: Bu diyet geçici olmamalı, beslenme alışkanlığı haline getirilerek yaşam boyu devam ettirilmelidir. Boy ve yaşa uygun kiloda olunmalıdır: Sahip olunan fazla kilolardan kurtulmak; şeker hastalığını kontrol altına almayı sağlayan en önemli ilkelerden biridir.
  • Kişiye göre belirlenecek öğünler 3 ana 3 ara olmak üzere düzenlenmelidir: Öğün araları 3 saati aşmamalı
  • Diyetteki posa içeriği artırılmalıdır: Öğünlerde alınan posa yüzdesinin fazla olması karbonhidrat emilimini yavaşlatacağından şeker seviyesinin düzenlenmesine olumlu etki edecektir. Bu açıdan yemeklerin yanına salata eklenmeli, ekmek çeşidi olarak posa içeriği yüksek; çavdar, kepek veya tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Ayrıca kabuklarıyla yenebilen meyveler soyulmadan tüketilmelidir. Meyvelerin sularını tüketmek kan şekerini hızlı yükselteceğinden posasıyla yemek daha sağlıklı olacaktır.
  • kan şekerini hızlı yükselten glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketilmemelidir: Patates, havuç, pirinç, beyaz ekmek vb.
  • Su tüketimini artırılmalıdır: Gün içerisinde en az 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat edilmelidir.
  • İlaç kullanıyorum, şekerim yükselmez düşüncesiyle, şeker ve şekerli yiyecekler tüketilmemelidir. Şeker vücudunuzu tahrip etmeye organlarınızı yormaya devam edecektir. Ayrıca bal, pekmez gibi doğal tatlı olarak kabul edilen yiyecekler de masum değildir. Pekmezin üzümden yapıldığı, balda da şeker olduğu unutulmamalıdır.
  • Diyabetik ürünlerin de zararlı olabileceği unutulmamalıdır: Diyabetik ürünler zararsız gibi kabul edilmemelidir. Çeşidi ve miktarı diyetisyene sorulmadan tüketilmemelidir.
Yorumlar (0)