• Reklam
Reklam
Reklam

SEDAŞ'tan uyarı

SEDAŞ tüketicilerin elektrik enerjisini kullanırken, bilinçli olmaları ve elektrikli cihazlarının hasarlanmaması için nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bilgi verdi. Yetkisiz servisler için uyarıda bulundu.

SEDAŞ'tan uyarı

SEDAŞ tüketicilerin elektrik enerjisini kullanırken, bilinçli olmaları ve elektrikli cihazlarının hasarlanmaması için nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bilgi verdi. Yetkisiz servisler için uyarıda bulundu.

SEDAŞ'tan uyarı
Editor: Aysima Kortak
23 Ağustos 2019 - 16:59
Reklam

“TAZMİNAT ÖDEME YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOK”
SEDAŞ Bakım Yönetimi Müdürü Murat Özdil; tüketicilerin cihazlarının hasarlanmasına iç tesisat yönetmeliğine uygun olmayan elektrik iç tesisatlarının, tüketicilerin kullanmakta olduğu cihazların periyodik bakımlarının yapılmamasının ya da eksik yapılmasının cihazların ekonomik ömrünün dolmuş olmasının veya cihazların kullanım kılavuzunda belirtilen çalışma koşullarında kullanılmamasının da neden olduğunu ifade ederek cihazların toz, rutubet, sıcak-soğuk ve benzeri dış ortam koşullarına maruz kalmasından ya da bir kısım cihazların fonksiyonları gereği sürekli olarak çalışmasına bağlı ısınma ve metal yorgunluğundan uygun olmayan ek veya uzatma kablolarının kullanılmasından prizlerin ve sigortaların bağlantı noktalarının gevşemesinden dolayı da sıklıkla hasarlanabildiğini, elektrik şebekesinden kaynaklanmayan bu tür durumlar için SEDAŞ’ın tazminat ödeme yükümlülüğünün bulunmadığını belirtti.
 
“TÜKETİCİ BİLİNÇLİ OLMALI”
Tüketicilerin bilinçli olması gerektiğini belirten Özdil, “SEDAŞ olarak paydaşlarımızı en doğru şekilde bilgilendirmeyi ve bizim de kendilerinden alabileceğimiz kıymetli bilgileri en iyi şekilde değerlendirmeyi hedefliyoruz. Şirketimize yapılan başvurularda cihaz ve teçhizat hasarlarının bilirkişi ehli olmayan tüzel veya özel kişilerce elektrik dağıtım sisteminde oluştuğu öne sürülen gerilim dalgalanması gibi nedenlere dayandırılarak talep edilebilmektedir. Çalışmalarımızı titizlikle gerçekleştiriyoruz. Şebeke de SEDAŞ’tan kaynaklı oluşan hasarlar için yapılan tüm başvurular hasarlı cihazları değerlendirme komisyonunda bulunan elektrik mühendisleri tarafından ayrı şekilde ele alınmakta ve mutlaka cevaplanmaktadır” dedi.
 
“ALDATICI BİLGİ VERİLEBİLİYOR”
Sunumu sırasında mekanik arızaların, elektrik arızasından kaynaklı olduğu yönünde raporlandığını belirten Özdil, “Elektrikli ve elektronik cihazlarda oluşan ve teknik olarak elektrik akımının sebep olarak gösterilmesi mümkün olmayan mekanik arızaların bile, yetkili olmayan servis firmaları tarafından elektrik arızası kaynaklı olduğu yönünde raporlandığı ve yanlış bilgilerle SEDAŞ’tan tazminat alabilirsiniz diyerek elektrik dağıtım şirketimize tüketicileri yönlendirdikleri tespit edilmiştir. Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce de elektrik dağıtım faaliyetlerimizden faydalanan tüm tüketicileri, servis hizmetlerini yetkili ve tüketiciyi aldatıcı nitelikle hizmet vermeyen kurumsal konusunda uzman ve donanımlı, hukuki anlamda sorun yaşamayacakları servislerden hizmet aldıklarına emin olmaları konusunda bilgilendiriyoruz” şeklinde konuştu.  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yolcular kaydetti
Yolcular kaydetti
Bildiğiniz hikaye
Bildiğiniz hikaye