banner2

banner1

26.02.2021, 12:39

Seçim hatıraları

1995 Genel seçimlerinde MHP barajın altında kalmıştı. Genel merkez tepeden bir aday göndermişti. Seçmende kabul görmedi zaten. O zaman aday olma kararı verdim.  1999 yılında da aday oldum,

Ayvacık ilçesinde sürgündeyken okul sonrası Hacı Murat taksimle hiç görmediğim köylere gider, kahvede çay içer, insanlarla tanışır çay içerdim. Aslında bu seçim çalışmalarının altyapısıydı. İletişim önemliydi. İnsana gitmek ve topluma inerek ahkam kesmeden, nutuk atmadan onları dinlemek...

1999 yılı geldi. Adaylığımı bir yıl önceden açıklayıp çalışmalara ekibimle başlamıştım zaten. Siyaset yıpratıcı olduğu kadar öğreticidir. Memleketi, insanları tahlil etmeyi öğrenirsiniz. Müthiş bir tecrübedir.

Sabahları kakıp kahvaltımı yaptıktan sonra öğretmen evine gider arkadaşlarla buluşur ve çalışma planına göre yola çıkardık. Yine bir sabah öğretmen evinde çay içiyorum. DSP adayı Sadık Kırbaş hoca da orada. Gittim tanıştık. Başarılar diledim. Daha sonra birçok yerde yollarımız kesişti.

Bir akşam son durak Kösedere köyündeyim. Gençler meydanı bayraklarla gelin gibi süslemişler. Kahveye girdik. Nefeslenip çay içiyoruz. Gencin biri geldi ve kulağıma eğildi:

-Hocam Sadık Kırbaş geldi. Köyün dışında bekliyor. Rica etti kendilerine de zaman bırakmanız için.

- Hemen kendisini buraya davet edin.

Hoca geldi. Kendisine yer verdik.

-Hocam buyurun misafir sayılırsınız ilk konuşmayı siz yapın.

Hoca önce konuştu.  Ardından ben konuştum. Meydan ve kahve alkıştan yıkıldı.

Karşılıklı başarılar dileyerek ayrıldık.

MHP heyetiyle Ankara'ya gittiğimizde bütün Çanakkale milletvekillerini ziyaret ettik. Hoca meclis kütüphanesindeymiş. Sekreteri haber verince hemen geldi. Uzunca bir sohbet yaptık. Çok takdir ettiğim beyefendi bir adamdı.

Yorumlar (0)