banner2

banner1

02.02.2020, 17:28

Sapanca’yı uçuracakmış!

Sapanca teleferik projesiyle ilgili bütün bilinmezler bir tarafta dururken diğer tarafta projenin ilçeyi uçuracağını iddia edenler var.

Elbette herkes desteklediği tezi savunabilir…

Teleferik kurulsun isteyenlerin kendilerine dayanak yaptıkları projelerle Kırkpınar’ı kıyaslamaları şahsen beni çok güldürdü.

Bursa teleferik para kazanacak diye insanın kendini bu kadar küçültmesine gerek var mı? Doğrusu bilemedim.

Teleferik savunucuları; Bursa’ya yıllar önce teleferik kurulurken çok daha fazla ağaç kesildiğinden dem vurup, Sapanca’nın turizminde sözüm ona çağ atlatacak projeyi kıyaslayıp savunması abesle iştigalden başka bir şey değil.

Bursa teleferik; Karayolu ile 35 kilometrelik bir mesafeyi kısaltıp 9 kilometrelik bir mesafeye indiriyor ve keyifle 25 dakikalık bir yolculuk sunuyor.

Sapanca’da ki teleferiği savunmak için Ordu ilinde ki teleferik ile kıyaslama yapanına da rastladım. Ordu’da ki teleferiği belediye kurdu, kendisi işletiyor. Yani kimseye rant falan sağlamadı. İkincisi 500 metre yüksekliğe ulaşan hattın uzunluğu yine Sapanca’ya yapılacak olandan uzun. Boztepe’nin şehir merkezine 17, Altınordu merkezine 9 kilometrelik bir mesafe olduğunu bilmeden, yani karayolu ile çıkmanın uzun ve meşakketli olduğu bir bölgeye kurulduğundan haberdar olmadan başka bir projeye dayanak olarak göstermek ayıp…

Şimdi gelelim Sapanca’da kurulacak olan teleferik projesini bu iki projeden ayıran özelliklere…

Sapanca’da ki teleferik projesi kısa mesafede bir şirkete para kazandırmak için kuruluyor. Diğerleri öyle değil.

Orman arazisini belediye kiralayıp şirkete 25 yıl para kazansın diye tahsis ediyor. Üstelik belediyenin bu sürede ne kadar para kazanacağı belli değil. Şirket ne uygun görürse belediyeye o kadarı verilecek.

İkincisi turizmde çağ atlatacak projenin boyu neden güdük? Niye Soğucak Yaylası değil teleferiğin varış noktası. Hem mesafe uzayacak, yükseklik artacak hemde doğal güzelliklere ulaşmak kolay olacak. Sormak isterim teleferik savunucularına; Çıkış ve varış noktasıyla  gerçek manada bir turizm yatırımı niye yapılmıyor? Ayrıca projenin tamamı neden kamuoyuyla paylaşılmıyor?

Teleferik projesi zarar eder, ilçeye ekstra gelen giden olmaz diyen yok. Birileri para kazandı bir şirkette para kazanacak diye yeşile beton dökülsün isteyenler yukarıda ki sorularıma cevap verebilir mi?

Sapanca’ya teleferik kurulsun. Ama sırf birileri para kazansın diye kurulmamalı. Bir amacı, bir gayesi olmalı projenin.

Bence teleferik projesini savunanlar bu hususu da göz ardı etmemeli…

Yoksa sırf algı oluşturmak için Sapanca’ya turizmde çağ atlatacak, yok uçuracak demekle inandırıcı olamazsınız…

Bilmem anlatabildim mi?

Son bir soru daha sormak isterim; Acaba teleferik şirketi projeye karşı çıkanlara da şantiye sahasını açar mı?

Yorumlar (0)