banner2

banner1

banner22

Tarihi konağı restore edip otel yaptı

İstanbul’da yaşayan Elif Karabulut, 2009 yılında İstanbul’dan Sakarya’ya taşınarak Sapanca'da atalarından kalan tarihi konağı restore etmeye başladı. 2015’te biten restorasyon sonrası butik otele çevrilen tarihi konaktaki odalar ise ilk günkü dokusunu koruyor.

Sapanca 05.03.2021, 09:33 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Sapanca'da ailesine ait 1915 yılında yapılan tarihi konağı restore etmek için 2009 yılında İstanbul’dan Sapanca’ya taşındı. Yaklaşık 4 yıl dedebsinin babasından kalan tarihi yapının restorasyon çalışmasını sürdürdü. Tamamen uygun olarak restore edilen Aslıbey Konağını otele çeviren 53 yaşındaki Elif Karabulut, 2015 yılından beri konakta misafirlerini ağırlıyor. Tarihi dokusu, kendine ait bahçesi ve ismiyle dikkat çeken ve daha önce Turizm ve Kültür Bakanlığına bağlı Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından ‘Korunması Gerekli Kültür Varlığı’ olarak tescil edilen 106 yıllık konak ilk günki ihtişamıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Tarihi yapıya verilen Aslıbey Konağı isminin anlamı ise mübadele sonrası Sapanca’ya yerleşen aileye bölge halkı tarafından verilen ‘Asılları bey’ anlamındaki lakaptan geliyor.

1915’TE YAPILMIŞ
Konağın ikinci kuşak torunlarından olduğunu belirten 53 yaşındaki Elif Karabulut, “Aslıbey konağının ikinci kuşak torunlarından biriyim. Ev dedemin babası tarafından 1914 arazisi alınıp, 1915’te ev yapıldı. Ev o dönemden beride ailemize ait. Evimiz 6 odalıdır. 5 odamızla, oda kahvaltı olarak konuklarımıza hizmet veriyoruz. Yukarı katta ortak bir salonumuz, aşağıda kuzine köşemiz, onun dışında da kahvaltı odamız bulunuyor. Evimiz bir buçuk dönümlük bir arazi içerisinde. Yazın hep bahçeyi kullanıyoruz, kışında ev içerisinde konuklarımıza keyifli vakitler geçirtmeye çalışıyoruz. Restorasyon sonrasında da çoğu eşyamız orijinal haliyle duruyor, orijinal hallerine hiç dokunmadık. Bu bizim dede mesleğimiz. 12 sene önce İstanbul’dan buraya döndüğümüzde radikal bir kararla burayı butik otel yapmaya karar verdik. Anıtlar kurulundan, KOSGEB’den destek aldık. Bizim de desteğimizle birlikte ortaya böyle güzel bir şey çıkardık” dedi.

ASLINA UYGUN OLARAK RESTORE EDİLMİŞ
Tarihi konağın aslına uygun olarak restore edildiğini ve tarihi dokusunun her anlamda korunduğunu belirten Elif Karabulut, “Biz çok profesyonel fotoğraflar kullanmamamıza rağmen konuklarımı çok beğenerek geliyorlar. Geldikleri zamanda daha çok keyif alıyorlar. Evin içerisinde gördüğünüz yataklarımız anneannemin gelinlik karyolası, anneannemin gardolabı, annemin anneannesinin yatağı. Bütün eşyalarımız böyle olduğu için o eşyaların enerjisine de çok inanıyoruz. Konuklarımız her detayın fotoğraflarını çekiyor, bize de teşekkür edip öyle gidiyorlar. Konağımızın ismi herkese çok enteresan geliyor. Aslıbey dedemin babasına buranın halkı tarafından verilmiş olan lakap. Aslen bey, asılları bey manasına geliyor. Bize de çok manidar geldiği için bu ismi kullanmak istedik. Odalarımızın ismi ise bizim evimizin önünde evle yaşıt olan meşhur ortancalarımız var.  O yüzden ben odaların birine ortanca adını koymak istedim oradan da diğer odaların isimleri gelişti ve hepsini çiçek ismi koyduk. Bahçemizde bulunan ceviz ağacı da evle yaşıttır. Bahçeyi aldıkları zaman dikmişlerdir. O da yüz küsür senelik ceviz ağacıdır. Bahçemizde bulunan çeşmemizin arkasında kullandığımız kapı dedemlerden kalma yıkılan barakanın kapısıdır, onu restore ederek kullandık. Orada kullandığımız lavabo bakır tenceresiydi onu kullandık. Evde kullandığımız her şey eve aittir, evin orijinal eşyasıdır” dedi.


Yorumlar (0)