banner2

banner1

banner22

Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali başladı

Sapanca Kırkpınar’da bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali başladı. Festivale bu sene katılımın daha fazla olduğu gözlemlendi.

Sapanca 16.09.2020, 12:22 Editör: Ebru Bulut
banner48

YOĞUN KATILIM

Sapanca İlçesine bağlı Kırkpınar Mahallesindeki festival alanında 3’ncüsü gerçekleştirilen Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali açılış programına Vali Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, MHP Sakarya Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Levent Bülbül, MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, İlçe Belediye Başkanları, çok sayıda yönetici, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

145 FİRMA KATILDI

145 firmanın katıldığı ve 3 gün sürecek festival programının açılış konuşmasını yapan Festival Koordinatörü Remzi Adıyaman, “Festivalimizi içinde bulunduğumuz pandemi sürecine uygun olarak Büyükşehir Belediyemiz ve Sağlık İl Müdürlüğümüzün destekleri ile salgına karşı tedbirli bir hale getirdik. 53 kişilik bir ekip ile 4 aya yakın yoğun çalışma ile tüm stantlarımız dolu ve ziyaretçilerimizin her anlamda görmek istedikleri materyalleri bulabileceği bir festival oldu. Emeği geçen bütün paydaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

“SIK SIK KAPINIZI ÇALACAĞIZ”

Kullanılan alanın tarımın her türlü konseptinde festival alanı olarak kullanılmasını talep eden Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, “Yerli ve milli üretimi destekleyen bir kurum olarak süs bitkileri sektörünün temel üretim konseptine uygun bir festivalin olması bizleri mutlu ediyor. Böyle bir alan tarımın her konseptine ve alanına göre açılması çok uygun gözüküyor, çok güzel bir alan. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu sıkıntılı günleri atlatarak normale dönmeyi umuyoruz. Bu alanı farklı festivallerde de kullanabilmek için sık sık kapınızı çalacağız” ifadelerini kullandı.

“FESTİVALİN ULUSLARARASI BİR HALE GELMESİ GEREKİYOR”

Festivalin ana destekçilerinden olan SATSO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, “2018 Eylül’de burada ilk festivalimizi gerçekleştirmiştik, yağmurlu ama katılım yüksekti. Bu sene 3’üncüsünü düzenliyoruz. İlk hedefimiz sürdürülebilirlikti, onu başardık. Artık bu festivalin uluslararası bir hale gelmesi gerekiyor. Uluslararası katılımcılarla Sakarya’nın rekabet gücünü daha yukarılara taşımamız gerekiyor” dedi.

TÜRKİYE FİDANCILIĞIN MERKEZİ OLMAYA ADAY

Türkiye’nin iklim ve coğrafi konum itibariyle fidancılığın merkezi olmaya aday olduğunu belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Ülkemiz fidancılık sektöründe üretim ve pazarlama lideri olmanın tüm şartlarını yerine getirmektedir. Coğrafik özellikler, nitelik ve tecrübe ile bunları başarabiliriz. Son yıllarda ciddi bir şekilde azalan ithalat ve paralel olarak artan ihracat olduğunu görüyoruz. Bunlar geleceğin çok daha iyi olacağını bizlere göstermektedir” ifadelerini kullandı.

“İÇ VE DIŞ MEKAN SÜS BİTKİCİLİĞİNİN KALBİ SAKARYA’DA ATIYOR”

Festivalin ana destekçilerinden Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “İç ve dış mekan süs bitkiciliğinin kalbi şuanda Sakarya’da atmaktadır. Bu anlamda festivale güç veren, emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bu tarz adımları atmak için bir kara koyun gerekir derler, bu festivalin ilk adımını atan Remzi kardeşimize de herkes gibi teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“SEKTÖRE ÇOK UYGUN BİR İL”

Sakarya’nın bu alanda öncü bir şehir olduğunu belirten AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Sakarya’nın her köşesi doğal peyzaj ve bu sektöre çok uygun bir ildir. Ülkemiz tüm dünyaya ismini Sakarya sayesinde duyurmasını ümit ediyoruz. Umuyoruz ki önümüzdeki senelerde festivalimiz uluslararası boyuta ulaşacaktır” ifadelerini kullanırken MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, “Burada şunu belirtmek isterim. Bizlerde sektörün önünü açabilecek olan, ihtiyaçlarını giderecek olan kanun çalışmasına destek vereceğimizi belirtmek istiyoruz” dedi.

“SAKARYA ÜRETİMİN YAKLAŞIK YÜZDE 40’INI KARŞILIYOR”

Programın son konuşmasını yapan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Sektörün içinden gelen, bu sektörün nereye gideceğini bilen temsilcilerin görüşlerin çok nemli. Sakarya ülkemiz üretiminin yaklaşık yüzde 40’lık bir kısmını karşılıyor. Sakarya’mız birçok güzelliği bağrında barındırıyor. Sakarya çok kıymetli bir şehir. Bu varlığı, potansiyeli, değerlerimizi vizyona çevirmemiz lazım” dedi. Vali Kaldırım’ın konuşmasının ardından kurdele kesilerek festival alanı gezildi.

Yorumlar (0)