banner2

banner1

banner22

Orman Bölge Müdürlüğü'ne dilekçe verdiler

Kırkpınar’da hayata geçirilen Teleferik projesini engellemek için aylardır nöbet tutan vatandaşlar son çare olarak Orman Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe vererek başvuru yaptılar.

Sapanca 23.01.2020, 14:10 Editör: Bartu İnce
Orman Bölge Müdürlüğü'ne dilekçe verdiler
banner48

Sapanca Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi’nde hayata geçirilen teleferik projesini bir doğa katliamı olarak gören bölge halkı, projenin engellenmesi için son çare Sapanca Orman Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe vererek başvuruda bulunmaya başladı. Konu ile ilgili olarak vatandaşlara bildiri dağıtılıyor.

Bölge halkının proje dahilinde Sapanca Belediyesi’nin kiraladığı ormanlık alanlarla ilgili tahsislerin iptal edilmesini istediği dilekçe ise şu şekilde;

Müdürlüğünüz yetki sahasında olan ve Sapanca Belediyesi’ne kiralanan Mahmudiye Mahallesi İncebel A Tipi Mesire Yeri (6.1 ha), daha sonra belediye tarafından özel bir firmaya günübirlik, sosyal ve sportif vb. tesislerin yapımı için 25 seneliğine kiralanmış bulunmaktadır. Ayrıca Mahmudiye Mahallesi Sapanca Serisi 14 ve 15 nolu bölmelerde yaklaşık 20 dönüm alan da, teleferik hattı ve teleferik istasyonu için tahsis edilmiş bulunmaktadır.   Elde ettiğimiz bilgilere göre aynı bölgede yaklaşık 350 dönüm orman arazisinin de, A ve B tipi mesire alanı kapsamında turistik tesis olarak kullanılmak üzere özel firmalara tahsis edilmesi planlanmıştır. Bu durumda şehirle bitişik 400 dönüm alandaki orman varlığı yok olacak ve yıkımdan kurtulan az sayıdaki ağaç da turistik tesislerin peyzaj elemanları haline dönüşecektir. Sapanca halkı olarak yöremizin en önemli değerinin doğal güzellerinden kaynaklandığının bilincindeyiz. Ne yazık ki Sapanca’nın turistik değeri arttıkça doğal değerleri büyük zarar görmeye başlamıştır. Geriye bugün teleferik hattı ile turistik tesislere tahsis edilen orman alanı kalmıştır. Sapanca halkı olarak, geride kalan son orman alanımızın tahrip edilmesini istemiyor, ormanlarımızın kamuya açık alanlar olarak korunmasını istiyoruz. Bu nedenle Orman Bölge Müdürlüğü’nüz tarafından turistik (günübirlik) tesis yapımı için, orman alanlarından yapılan tahsislerin ve planlamaların ivedilikle iptal edilmesini talep ediyoruz. Sapanca halkı olarak bu talebimizin tarafınızca dikkate alınmasını, kamuoyu vicdanının rahatlatılmasını diler ve gereğinin yapılmasını arz ederiz.

Yorumlar (0)