banner2

banner1

banner22

Önlemler yetersiz!

Kocaeli’ne bağlı Eşme Mahallesinde kamp yapan Taha Tarhan ve eşi Dilara Azra Tarhan tarafından ortaya çıkartılan Sapanca Gölü’ndeki vahşet sonrası konuyla ilgili hiçbir gelişme yaşanmadı. Göle ağ atanların bulunup bulunmayacağı bile belli değil.

Sapanca 14.01.2020, 13:31 Editör: Ebru Bulut
banner48

KURUMLAR SORUMLULUK ALMIYOR

Sapanca Gölü Sakarya’nın ve Kocaeli’nin içmesuyu kaynağı.  Gölde ki yetki devletin birçok kurumunda olunca denetleme etkin yapılamıyor. Gölün sınırlarının farklı iki şehirde olmasından dolayı etkin ve yetkin denetimde yapılamıyor. SASKİ’nin gölün tek yetkilisi olsun talebi henüz karşılık bulamadığından yaşanan olumsuzluklarda herkes kenara çekiliyor. Doğal yaşamı etkileyen konularda kurumlar sorumluluk almıyor.

GÖLÜ KİM KORUYACAK?

Kocaeli’nin Kartepe İlçesine bağlı Eşme Mahallesinde kamp yapan Taha Tarhan ve eşi Dilara Azra Tarhan tarafından fark edilen 300 metrelik misinadan yapılma ağa takılan 68 yabani ördek ile Turna, Sazan, Kızılkanat gibi çok sayıda balığın telef olmasıyla ilgili olarak hiçbir işlem yapılmazken Haberlisin.com tarafından özel olarak ulaşılan SASKİ yetkilileri, “Gölden sadece su alıyor ve belli aralıklarla ölçüm yapıp Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne yolluyoruz. Gölde yaptırım anlamında bir yetkimiz yok. Biz adamı ağı atarken yakalasak bile yetkimiz olmadığından ilgililerine haber vermekten öteye gidemiyoruz. Gölün iki kente sınır olması işleri zorlaştırıyor. Gölün tek sahibi olsun, etki ve yetki anlamında sorumlusu belli olsun istiyoruz” ifadelerini kullanırken Tarım ve Orman İl Müdürlüğü; ‘İhbar üzerine olay yerine gidilmiş ve ölen hayvanlar tespit edilmiştir. Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünce sahipsiz ağ alınmış ve Büyükşehir Belediyesi entegre tesisine imha için gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi.

BULMAK MÜMKÜN OLACAK MI?

Halk arasında "Hayalet ağ" olarak bilinen misinadan yapılan yaklaşık 300 metre uzunluğundaki ağa takılan 68 yabani ördek ile Turna, Sazan, Kızılkanat gibi yüzlerce balığın telef olmasıyla ilgili olarak Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Ağın sahibini bulmak mümkün olacak mı bilmiyorum, bir işlem başlatıldı. Hadise bizi de üzdü. Kim bırakmış, atmış mı, yoksa oraya balık için mi bıraktı, ondan sonra unuttu gitti mi çok detaylı bilgimiz yok. Tarım İl Müdürlüğü ağın kime ait olduğunu araştırıyor ama eski bir ağ. Sahibini bulacağımız konusunda çok fazla fikrimiz yok" ifadelerini kullanırken Sapanca Gölü’nün birçok farklı noktasında benzer durumun yaşanması ise akıllara önlemlerin yetersiz olduğunu getirdi.

O ANLARI PAYLAŞTILAR

Öte yandan Sapanca Gölünde yaşanan vahşeti ortaya çıkaran çift Taha Tarhan ve eşi Dilara Azra Tarhan, yaşadıkları o anları videoya çekti. Sosyal medyada paylaşılan videoda 300 metrelik ağı toplayan ve konuyla ilgili bilgi veren doğasever çift, hayvanseverlerden ve vatandaşlardan yardım istedi.

Yorumlar (0)