banner2

banner1

banner22

Halk o projeyi istemiyor

Sapanca Rüstempaşa Mahallesinde bulunan eski Halk Eğitim Merkezi binası yıkılarak Millet Bahçesi yapılacak. CHP İlçe Başkanı Cengiz Çiçek, projenin ilçe halk tarafından istenmediğini belirterek “Vazgeçin” çağrısında bulundu.

Sapanca 06.10.2021, 11:23 Editör: Ebru Bulut
banner48

“HALK KABUL ETMİYOR”

CHP’liler Millet Bahçesi projesinin hayata geçirileceği eski Sapanca Halk Eğitim Merkezi önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP Sapanca İlçe Başkanı Cengiz Çiçek organizesinde gerçekleştirilen açıklamaya, CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş ve çok sayıda partili yönetici katıldı. İlçe Başkanı Cengiz Çiçek, “Halk Eğitim Binası’nın yıkılıp yıkılmama kararını Sapancalının vermesi gerekiyor. Bunun için de CHP Sapanca İlçe Örgütü olarak 1000 kişi ile anket yaptık. Bu anket sonuçlarına göre;  100 kişiden sadece 19’u belediyenin AK Parti Genel Merkezi tarafından yapılmış projesine, onay veriyor. 100 kişiden 81 kişi bu projeyi kabul etmiyor” dedi.

“KİMSENİN FİKRİ ALINMADI”

Çiçek; “Anket sonuçlarına göre, manevi değeri olan binanın restore edilerek bir müze, kütüphane, tiyatro salonu, yurt veya girişimci kadınlara yönelik kullanılması istenmektedir. Burası, Sapanca’mızın manevi değeri yüksek olan, imece usulü ile inşa edilen, herkesin emeğinin geçtiği, binlerce Sapancalının mezun olduğu önemli bir değerdir. Bu proje, Sapancalının fikri alınmadan, hiçbir şekilde bilgilendirme yapılmadan yapılmış bir projedir. Yani, ‘Her şeyi ben bilirim, siz bilmezsiniz’ mantalitesidir. Sapanca Belediye Başkanının Asıl görevi, kendisini seçmiş olan Sapanca halkının istekleri doğrultusunda hareket etmesidir” şeklinde konuştu.  

“BAŞKAN HALKI DİNLESİN”

Vatandaşların yıkıma tepki göstermesi nedeniyle belediyenin işi ağırdan aldığını ileri süren Çiçek, “Binayı bir mezbelelik olarak bıraktılar. Uyuşturucu içenlere, sokak hayvanlarının kullanımına bıraktılar. Bunu da bilinçli bir şekilde yaptılar. Depremde hasar görmüş lisenin önünde kent meydanı mı olur? Hangi akla hizmet ediliyor. Ne gibi bir rant var? Belediye Başkanı Özcan Özen yıkılmasını gerçekten istiyorum mu? Yoksa bir emir mi var yıkılması için? Belediye Başkanı Sapanca halkını dinlemelidir. Kendisini seçenin Sapanca Halkı olduğunu unutmamalıdır” diye belirtti.  

KATLI OTOPARK İTİRAZI

Cengiz Çiçek, basın açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı; “Efendim neymiş, Sapanca’da katlı otopark lazımmış. Çarşının en güzel yerinde katlı otopark mı olur? Üstelik ücretli katlı otoparka talep ne? Bu konuda ne gibi bir araştırma yapılmış? Elimizde hiç bir veri yok. Evet, katlı otopark lazım olabilir, ama önce yollardaki araba park etme yönetmenliğini getirin ve uygulayın. Ondan sonra katlı otopark ihtiyacımız olup olmadığı anlaşılır. Bu yönetmelikle ilgili görüşlerimizi her iki başkanla da paylaştık. Çarşıdaki araba park etme sorunlarını belediye neden halletmiyor? Maalesef, her şey planlı bir şekilde Ak Parti Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir.”

Yorumlar (0)