banner2

banner1

banner22

“Eylem planları harekete geçirilmeli”

Sakarya ile Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü, kış aylarının gelmesine rağmen yağışların başlamaması nedeniyle alarm veriyor. Göl, kritik seviye olan 29.70’ seviyesinin yalnızca 90 santimetre üzerinde bulunuyor.

Sapanca 18.11.2020, 09:38 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

‘ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMALI’
Sakarya’nın içme suyu ihtiyacının yüzde 90’ını, Kocaeli’nin ise yüzde 15’ini karşılayan Sapanca Gölü, kış aylarının gelmesine rağmen henüz başlamayan yağışlar nedeniyle alarm vermeye başladı. Bilinçsiz kullanım nedeniyle 32.50 seviyeden 30.62 seviyeye düşen göl doluluk oranı, yalnızca 90 santimetre üzerinde bulunuyor. Kuraklığın devam etmesi durumunda gölün tehlikeye gireceğini belirten Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asude Ateş, “Gerekirse planlı kesim yapılması ve alternatif kaynakların kullanılması gibi acil durum planlarının hazırlanması gerekiyor” dedi.

‘ESKİDEN BURADA YÜZÜYORDUK’
Sapanca Gölü kenarındaki uyarı tabelalarının kuraklık nedeniyle insanların oturduğu alanda kalmasıyla çekilme net bir şekilde görülebilirken, su çekilmesinin yaklaşık 6 metreye yaklaştığını belirten Rüstempaşa Mahalle Muhtarı Nazım Özkılıç, “Şuan bulunduğumuz yer 1 ila 1 buçuk metre kadar yüksekliği olan, yüzdüğümüz bir yer. Şuan su çekilmesi olduğu için bu mümkün değil ama normale döndüğü zaman bu bölgede yüzebiliyoruz” dedi.

’30 METRE KRİTİK SINIR’
Sapanca Gölü’nün korunabilmesi için acil eylem planı hazırlanması gerektiğini belirten Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asude Ateş, “Bilindiği üzere Sapanca Gölü çok önemli bir içme suyu kaynağımız. Normalde olması gereken kod 32.20 metre ve çalışmalar bu koda göre planlanıyor. Meteorolojik sebeplere bağlı olarak bazen bu kodlarda düşme meydana geliyor. Bundan 6 yıl önce çok ciddi bir kod farkı oluşmuştu. Su seviyesi 29.20 seviyesine kadar düşmüştü. Yaptığımız meteorolojik çalışmalarda, yaklaşık 7 yılda bir bu bölgede kuraklık yaşandığını fark ettik. Bu yüzden 2021 yılında bir kuraklık bekliyoruz ama umarım yaşanmaz. Yapılan modelleme çalışmaları sonucunda 30 metrelik kodun kritik sınır olduğunu görüyoruz. Hatta göldeki asgari su seviyesini 29.70 olarak nitelendiriliyoruz. Bugün alınan verilere göre kod seviyesi 30.62 seviyesinde” ifadelerini kullandı.

‘GEREKİRSE PLANLI KESİNTİ YAPILMALI’
Yaz aylarında yaşanması beklenen kuraklık nedeniyle gölün seviyesinin 1 buçuk metre daha alçalabileceğini belirten Doç. Dr. Asude Ateş, “Bu tarz sorunlar ile ilgili önlem planlarının geliştirilmesi gerekiyor. Sapanca Gölü’nün kendini yenileme kapasitesini aşmaması, su seviyesinin ise 30.50 metre kodunun altına düşmemesini istiyoruz. Kod 30’a geldiğinde ise alternatif su çekim yerlerinin kullanılması ve gerektiğinde planlı kesintilerin yapılması gibi acil durum eylem planının geliştirilmesi gerekiyor. Kuraklık ile ilgili sıkıntılar yaşanırsa, yaz mevsimine geldiğimizde 1 buçuk metreye kadar azalmalar bekleniyor. Şu anlık yapılması gereken iyi bir şekilde kontrol altında tutulup bundan sonraki süreçte sıkıntı yaşamamak adına eylem planlarının harekete geçirilmesini tavsiye ediyorum. 30 metre kodundan sonra sadece insani amaçlı tüketilmesi ana planımızda olmalıdır” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)