banner2

banner1

banner22

Dükkanda el emeği ürünler satıyor

Sapanca İlçesinde yaşayan 52 yaşındaki Telat Öztaş, kereste işinde iflas etmesi üzerine tamamen el emeği ile ahşaptan yaptığı, bahçe aksesuarlarını sergilediği bir dükkan açtı. Açtığı dükkanda 19 yıldır hizmet veren Öztaş, “Akşam kafamda tasarlıyorum, sabah atölyemde uyguluyorum” dedi.

Sapanca 02.12.2020, 09:53 Editör: Ebru Bulut
banner48

TAMAMEN EL EMEĞİ ÜRÜNLER SERGİLENİYOR

Uzun yıllar kereste ve ahşap işi yapan 52 yaşındaki Telat Öztaş, işlettiği dükkanın iflas etmesiyle ahşap bahçe aksesuarları üzerine bir dükkan açmayı düşündü. El emeği ile ahşap oymaya başlayan ve ortaya çıkan ürünlerden memnun olan Öztaş, 2001 yılında ahşap bahçe aksesuarları üzerine bir dükkan açtı. Tamamen el emeği ürünlerin sergilendiği bu dükkan bir çok ünlü ismin de sıklıkla uğradığı bir yer haline geldi.

“19 SENEDİR DEVAM EDİYORUZ”

Daha önce kereste ve ahşap üzerine işletmesi olduğunu söyleyen 52 yaşındaki Telat Öztaş, “O işte iflas edince bahçe aksesuarları üzerine böyle bir tasarım yaptım. Tamamen kendi el becerim ile ahşap üzerinde oynamaya başladım ve elimizden güzel ürünler çıktı. Bunun üzerine bir dükkan açmaya karar verdim. 19 senedir de bu işte devam ediyoruz. Özellikle ahşap ürünleri hiçbir kalıbı olmadan, kafamda tasarladığım ve tamamen el emeği ile yaptım. Evim ve atölyem yakın olduğu için gece tasarladım, gündüz uygulama yaptım ve güzel eserler çıkarttım. Projeyi uygulayarak dükkanımızda sergilemeye başladık” dedi.

“8-10 SENE İÇERİSİNDE HİÇ PARA KAZANAMADIK”

Bir kuş evinin 1 günlük uğraş sonucu tamamen hazır konuma geldiğini ve ünlü isimlerin bu dükkana yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Öztaş, “El emeğine bizim insanımız çok saygı duyuyor. Sanatçılarımız, akademisyenler, hocalar zaman zaman ziyaretimize gelerek hem alışveriş yapıyorlar, hem de sohbet ediyoruz. Gelen ünlülerimiz böyle bir şeyin nasıl aklıma geldiğini ve nasıl tasarladığımı düşünerek şaşırıyorlar. Uzun yıllar gösterdiğimiz çaba neticesinde ortaya şaheser bir görüntü çıkarttık. Bu işe başladıktan sonra 8-10 sene içerisinde hiç para kazanamadık. Zeminin oturmaya başlaması ve reklamlar sayesinde insanların bizi öğrenmesi ile piyasaya tutunduk. Şuanda da işlerimiz gayet iyi” ifadelerini kullandı.

“YETERİNCE ÇIRAK YETİŞTİRİLEMİYOR”

El sanatları konusunda yeterince çırak yetiştirilemediğinden yakınan Öztaş, “Arkamızdan bu işi devam ettirecek bir figürümüz yok. Benim 3 tane kızım var ama onlarda bu işe ağır ve biraz tehlikeli olduğu için yaklaşmıyor. Özellikle ahşap işleme sanatı için ben birkaç firmanın daha bu işi yapmasını isterim” şeklinde konuştu.


Yorumlar (0)