banner2

banner1

banner22

Dalgıçlar Sapanca Gölü'nden atık topladı

Sakarya'da gönüllü dalgıçlar 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Sapanca Gölü'nde dip temizliği çalışması gerçekleştirdi.

Sapanca 05.06.2020, 17:15 Editör: Ebru Bulut
Dalgıçlar Sapanca Gölü'nden atık topladı
banner48

DALGIÇLAR GÖLDEN ATIK TOPLADI

Sapanca Gölü'nün Serdivan ilçesi kıyı şeridinde buluşan Sakarya Atlantis Su Sporları Kulübü üyeleri ve gönüllüleri, kıyı şeridinde dalış yaptı. Sudan araba lastiği, plastik ve cam şişe, sandalye ve çekyat gibi çok sayıda çöp çıkaran dalgıçlar, daha sonra doğaseverlerin de yardımıyla atıkları çöp kamyonuna yükledi.

KIYI ŞERİDİNDE DİP TEMİZLİĞİ

Kulübün gönüllü tüplü dalış eğitmeni Samet Karaca, yaptığı açıklamada, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde gölün kıyı şeridinde dip temizliği yaparak, doğaya bırakılan çöplerin çevreye ne kadar zarar verdiğini göstermeyi amaçladıklarını belirtti.

DÜNYANIN İÇİLEBİLİR NADİR SU KAYNAKLARINDAN BİR TANESİ

Göle gelen insanların buraya atıklarını bıraktığını söyleyen Karaca, "Çünkü Sapanca Gölü, dünyanın içilebilir nadir su kaynaklarından bir tanesi. Sakarya'da yaklaşık 1 milyon insan bu gölden su içiyor. Buraya gelenlerin veya buradaki otoyol ve D-100 kara yolundan geçenlerin attıkları çöpler bir şekilde suya taşınıyor ve dibe çöküyor." diye konuştu. Karaca, Sapanca Gölü'nün son birkaç yıldır temizlenme anlamında kendini toparladığını anlatarak, şu an dalış yapılan kıyının gölün en temiz bölgelerinden biri olduğunu, diğer kesimlerde temizlik çalışması yapmaya kalktıklarında 3 aylık bir sürecin gerektiğini kaydetti.

ÇOK SAYIDA ATIK ÇIKARDIK

Sudan, sandalye, masa, kanepe, mangal ve çok sayıda atık çıkarıldığını aktaran Karaca, "Bu atıklar buraya gelen piknikçilerin veya yolu kullanan insanların atıkları. Bunlar gölde kesinlikle kaybolmuyor, aşağı çöküyor ve biz bu suyu içiyoruz. Şunu söylemek istiyoruz; burası bizim içme suyu kaynağımız. İnsanların Sapanca Gölü'ne atıklarını değil, sadece güzel hatıralarını bırakarak evlerine dönmelerini istiyoruz." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)