banner2

banner1

banner22

64 İHH personeli eğitim gördü

17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıl dönümü öncesinde İHH Sakarya Temsilciliği tarafından 10 farklı şehirden gelen 64 İHH personeline ‘Arama-Kurtarma’ eğitimi verildi.

Sapanca 26.07.2020, 14:40
banner48

64 İHH PERSONELİ EĞİTİM GÖRDÜ

İnsani Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıl dönümü öncesinde İstanbul, Ankara, Bursa, Çanakkale, Konya, Bilecik, Kütahya, Bartın, Balıkesir ve Sakarya Temsilciliğinde görev yapan 64 İHH personeline, Sakarya’nın Sapanca İlçesine bağlı Kurtköy Mahallesinde bulunan AFAD’a ait tesiste 12 eğitmenin katılımıyla ‘Arama-Kurtarma’ eğitimi verdi. Personeller önce teorik olarak eğitim görürken daha sonra sahada enkazlar arasında hem arama kurtarma yapmayı hem de ekipman kullanmayı öğrendi.

SAKARYA’DA İLK KEZ TATBİKAT DÜZENLENDİ

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İHH Sakarya Temsilcisi Engin Sezer, “İHH’mizin Arama Kurtarma ekipleri Sakarya’da ilk kez bir tatbikat düzenliyor. Daha önce yaptığımız doğada arama kurtarma tatbikatlarının yerine kentsel arama kurtarma tatbikatları yapıyoruz. Bu faaliyetin Sakarya’da olmasının sebebi şehrimizin 17 Ağustos’ta bir deprem yaşamasıdır. Buradan da böyle bir mesaj vermek istedik. Arama Kurtarma ekiplerimiz daha önce Düzce’deki sel felaketinde, Elazığ depreminde ve yakın zamanda şehrimizde gerçekleşen havai fişek fabrikası patlamasında görev yapmıştır” dedi.

GEÇTİĞİMİZ YIL 500 PERSONEL EĞİTİM GÖRDÜ

İHH Arama-Kurtarma Eğitim Koordinatörü Erdal Altıntaş, “İHH Arama Kurtarma ekiplerini kendi eğitim modülü ve kendi eğitmenleriyle bu eğitim gerçekleştirmektedir. Geçtiğimiz yıl doğada arama kurtarma eğitimi vermiştik ve 500 personeli eğitimden geçirdik. Kentsel arama kurtarma eğitimlerimizin ilkini ise Sakarya’da gerçekleştiriyoruz. Şuanda bu eğitimde 10 ilden 64 gönüllü ve kendi yetiştirdiğimiz 12 eğitmen var” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)