banner2

banner1

01.12.2020, 09:43

Sanayi Şehri: Sakarya

Yaşadığımız şehir büyük, orta ve küçük ölçekli sanayi bakımından gelişmiş ve gelişime açıktır.

Geçmiş yıllara kadar otomotiv, bakım, onarım ve tamirat konusunda yurdumuzda parmak ile gösterilen Adapazarı sanayisi, ne yazık ki yanlış uygulamalar sonucunda bu özelliğini kaybetmiştir. Otomotiv ve küçük ölçekli sanayi sitelerimiz eski özelliklerini ve düzenini yitirip şehir sanayi özelliğine bürünmüştür.

Şehrimizin iki ana girişi etrafı küçük sanayi yerleşkeleriyle çevrili olup düzensiz bir yapılanma hasıl olmuştur. 2008’li yıllarda cumhurbaşkanının şehre girişinde bu görüntünün Sakarya’ya yakışmadığını ve hemen kentsel dönüşüme başlama talimatı vermesine rağmen aradan geçen yıllarda herhangi bir faaliyet yapılmamıştır.

 Sanayi esnafımızın ekonomik sıkıntıları sebebiyle rekabet ve yatırım gücü her geçen gün zayıflıyor. Sanayi işyerlerimizin eski yapılardan mütevellit olması, işyerlerinin yeterli alanlara sahip olmamaları ve sokakların darlığı birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Farklı meslek gruplarının aynı sanayi sitelerinde faaliyet göstermesi ise, dar olan sokak aralarında hareket kabiliyetini zora sokuyor. Sanayi sitelerinde doğru dürüst temizlik ve denetim olmadığından dolayı sorunlar hat safhadadır. Sanayi sitelerinde ekonomik durumu iyi olan esnaf terk alanlarına çıkma tabir edilen ilaveler yaparak işyerlerini büyütüyorlar. Bu da komşu esnafların haklarının gasp edilmesidir.

İlk 2009 yılında kentsel dönüşüm alışması yapılıyor ancak sonuç alınamıyor. Ardından 2014 yerel seçimlerinde büyükşehir belediye başkanı, sanayi siteleri için kentsel dönüşüm projelerinin  hazır olduğu ve 5 yıl içerisinde bitirilip esnafın rahat nefes alacağını tekrar  beyan etmiştir. Bu beyanatın ardından 7 yıl geçmesine rağmen hala bir çivi çakılmamıştır. Tahminim o ki yıl kavramını farklı algılıyoruz.

Kentsel dönüşümü beceremiyorsanız acil olarak Artvin sanayi, Modern sanayi, Eskişehir Sanayi ve Atatürk sanayinin altyapı ve çevre düzenlemesini  yapın. İlk yağan yağmurda göletlerden ve çamurdan kurtarın.

Birçok insana istihdam imkânı sağlayan sanayi sitelerimiz için acil kentsel dönüşüm planlaması yapılıp uygulanmaya alınmalıdır. Bu uygulama yapılırken esnafın mağdur olmaması için hat safhada özen gösterilmelidir. Esnafa maliyet çıkarılmadan mevcut işyerlerine karşılık gelecek alan kadar işyeri tahsis edilmelidir. Küçük sanayilerde, hijyenik olmayan işyerlerinde çalışmak zorunda olan emektarların çeşitli meslek hastalıkları ve iş kazalarına maruz kalmaları sorunların başında gelmektedir.

Küçük sanayi esnafı işçi sağlığı ve iş güvenliği kapsamında bilgilendirilmeli, desteklenmeli ve denetlenmelidir. Küçük sanayilerde çalıştırılan çocuk ve yabancı işçiler için denetimlerin etkinleştirilmesi gerekir.

Gerçekten de bir büyükşehirin girişine böylesine özensiz ve düzensiz yapılardan oluşan sanayi siteleri yakışmıyor. Sakarya’mızın yaşanılabilir bir şehir olabilmesi için bir yerlerden başlamak gerektiğine inanıyorum.

Son olarak, 1 Aralık 2020 itibariyle ticari araçlarda kış lastiği uygulaması zorunlu olduğundan; kendiniz ve sevdikleriniz için bu uygulamaya riayet etmeniz sizin ve trafikte seyir edenler için hayati önem arz etmektedir.

Umutların yitirilmediği güzel günlere...

Yorumlar (10)
Mahmut TEKE 5 ay önce
Yönetim, bilgi işidir, bilim işidir.
Ali karakurt 5 ay önce
Abi seni seviyoruz
Turgay Demirgövde 5 ay önce
İyi bir konuya değinmişsiniz. Tamirat konularında Adapazarı'nda son 20-25 senedir bir gerile(t)me var maalesef. Çözüm yerel yönetimlerde. Entegrasyon sağlanmazsa düzelmesi zor bir durum.
İbrahim Kaçmaz 5 ay önce
Saim bey, müthiş ve yaygın bir deyim vardır: "Deveye boynun neden eğri demişler. Deve de nerem doğru ki demiş... Velhasıl sözkonusu SAKARYA olunca, dolayısı ile sizler gibi değerli söz sahibi insanlara da tabiri caiz ise, haklı olarak çok malzeme çıkıyor.
Sanayi sitelerinin ve esnafın durumuna el atmışsınız. "Saldım çayıra mevlam kayıra." mantığı ile yürü(yeme)yen bir karmaşanın, gelişememiş 3. dünya ülkelerinin varoşları gibi insanın üstüne üstüne gelen sanayilerimizin durumu kesinlikle içler acısı. Birkaç düzgün ve temiz esnafın dışında hem çalışanlar, hem dükkanlar, hem de sokaklar perişan durumda maalesef.
Kesinlikle kentsel dönüşüm hayata geçirilmeli, hem çalışanlara, hem de dükkanlara bir standart getirilerek modern, çağdaş bir görünüm kazandırılmalıdır sanayi yerleşkelerimize. Belediyenin bunu hemen yapacak gücü ve kapasitesi vardır. Bu konuda dernekler, Stk'lar, odalar yerel yönetimler ile zaman kaybetmeden iletişime geçerek, esnafı da mağdur etmeyecek şekilde altyapı çalışmalarına derhal başlatılması sağlanmalıdır.
Saygılar sevgiler
Erden Meriç 5 ay önce
Umarım bu yazıdan yetkililer kendi üzerine düşen dersi çıkartırlar ve gerekenleri yaparlar
Ayşıl Güney 5 ay önce
Sanayi şehrin temel taşlarındandır. Acil yatırımın ve dönüşümün yapılması şehrin kalkınması için şarttır..
İlker Karahasan 5 ay önce
Abi çalışmalarını beğeniyorum destekliyorum saygılarımla iyi çalışmalar
İsmail Özdil 5 ay önce
Teşekkürler başkanım. Yorum ve analizleriniź bence çok doğru
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın