banner2

banner1

banner22

Mevlana etkinliklerle anıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezlerinde Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vefatının 746. yılını anmak amacıyla çeşitli programlar düzenlendi.

SANAT 17.12.2019, 12:43
Mevlana etkinliklerle anıldı
banner48

14-15 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen anma programlarına Adapazarı, Geyve ile Karasu Sosyal Gelişim Merkezleri ev sahipliği yaptı. Yoğun katılımın olduğu programlarda duygusal anlar da yaşandı.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER

“Adapazarı SGM’de Tasarım ve Becerikli Eller Atölyesi öğrenci ve öğretmenlerinin hazırlamış oldukları semazen gösterisinin önünde ‘Ney’ sınıfı öğrencileri tasavvuf müziği dinletisi gerçekleştirdi. Sevilen ilahileri ney ile icra eden öğrencilerin performansı, gelen ziyaretçiler tarafından beğeniyle karşılandı. Mutfak sınıfı öğrencileri, semazenden kurabiyeler yapıp, üzerlerine Mevlana Celaleddin Rumi’nin 7 öğüdünü farkındalık oluşturmak adına etiketledi. Yapılan kurabiyeler etkinlikten sonra SGM velilerine ve misafirlerine dağıtıldı.”

DEĞERLER UNUTULMADI

“Karasu SGM’de Kur’an-ı Kerim ve Değerler Eğitimi ile Drama kursu öğrencileri tarafından hazırlanan bir dizi etkinlik ile Mevlana Celaleddin-i Rumi anlamaya ve anlatılmaya çalışıldı. Program Tasavvuf müziği ile başladı. Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği Karasu SGM’de Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Mevlana çizgi film animasyon gösterimi yedi öğüdün yedi farklı dilde okunması, şiir okunması ve menkıbe anlatma programı ile sona erdi.”

DOLU BİR PROGRAM

“Geyve SGM öğrencileri hazırlamış oldukları etkinliklerle Mevlana Haftasını dolu bir şekilde geçirdi. Drama sınıfı öğrencileri ‘Kilometre Taşları ve Allah Aşkı’ hikâyelerini gölge oyunu ile sergilerken Bağlama ve Gitar sınıfı Ney eşliğinde ilahiler söyledi. Son olarak Kur’an-ı Kerim sınıfı öğrencileri ‘Etme’ şiirini seslendirdi.”

Yorumlar (0)