banner2

banner1

banner22

Yüzde 90 tamamlandı

Uzun süre Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde görev yaptıktan sonra, son olarak İSKİ'nin başına geçen Fatih Turan, İstanbul'a su sağlayan Melen projesi tamamlandığında Sakarya'ya da su temin edileceğini açıkladı.

SAKARYA 17.05.2018, 13:38
Yüzde 90 tamamlandı
banner48

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde İSKİ Genel Kurulu gerçekleşti. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra son olarak İSKİ Genel Müdürü olan Fatih Turan, ilimizi de ilgilendiren açıklamalar yaptı.

MELEN BARAJI'NIN YÜZDE 90'I TAMAMLANDI

İstanbul'a Melen'den ve Istrancalar'dan da su getirdiklerini, 2017 yılında İstanbul'a verilen 1 milyar 20 milyon metreküp suyun 4'te birine tekabül eden 263 milyon metreküpünü Melen'den aldıklarını ve yüzde 8'ini de Istrancalar'dan temin etiklerini bilgisini veren Turan, şehrin bugün ve yarın ihtiyaç duyacağı suyu hesap ederek, küresel iklim değişikliğine bağlı en kötü senaryoları gözeterek gerekli tedbirleri aldıklarını dile getirdi.

İSTANBUL SUYUNUN SİGORTASI

"Melen, yıllık 1 milyar 653 milyon metreküp verime sahip İstanbul'un suyunun sigortasıdır" diyen Turan, 1. ve 2. etabı tamamlanan projenin 3. Hat inşaatının yüzde 96'sını tamamladıklarını proje kapsamında 3. Terfi İstasyonu, Terfi Hattı ve 30 bin metreküplük Terfi Deposu'nun inşaatının devam ettiğini anlattı.

SAKARYA’YA DA SU VERİLECEK

Melen Çayı üzerine yapılan Melen Barajı'nın yüzde 90'ının bittiğini, baraj tamamlandığında İstanbul'un kaynaklarına yılda 1 milyar 77 milyon metreküp daha su kazandırmasının yanı sıra Sakarya'ya da su temin edeceğini aktaran Turan, bunun neredeyse tek başına bütün İstanbul'un su tüketimini karşılayabilecek bir büyüklük olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)