banner2

banner1

banner22

“Yüzde 50 kapasite sınırı bir tek şehirlerarası otobüslerde”

Koronavirüs salgınının ülkemize gelmesiyle birlikte her sektör zor zamanlar geçirmeye başladı. Ulaşım sektörü, kısıtlamaların ve yasakların gelmesiyle birlikte salgın dönemini zor şartlarda geçiriyor. VİB Turizm Sakarya Kooperatif Başkanı Suat Akın, “Karayolu yolcu taşımacılığı yapan firmalar mağdur olmuştur” dedi.

SAKARYA 30.11.2020, 17:54
banner48

HABER / Nur Yeşim Tunalı

VİB Turizm Sakarya Kooperatif Başkanı Suat Akın şehirlerarası otobüs firmalarının pandemi dönemini zor şartlar altında geçirdiğini belirterek, biletlere ellerinden geldiğince halkı mağdur etmeyecek şekilde zam yansıtmamaya çalıştıklarını söyledi.

“FİYATLARI HALKA YANSITMAMAYA ÇALIŞTIK”

Suat Akın, “Firmamız 1997 yılında kuruldu. Sakarya halkımıza 1997’den bugüne kadar hizmet vermekteyiz. Ama en zor günlerimiz dünyada ve ülkemizde pandemi döneminde sektör olarak ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bunu da fiyatlarla ilgili Sakarya halkımıza dikkatle, özenle çalışıyoruz. Bugüne kadar da yansıtmadık. Ama bundan sonra ne olur? Ülkenin şartları belli.” İfadelerinde bulundu.

“ŞEHİRLERARASI YASAK GELEBİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

Yasakların gün geçtikçe arttığına değinen Akın, “Hastalık sayısı 30 binlere yükseldi. Şehirlerarası ulaşım her an kapanabilir diye de düşünüyoruz. Bugün itibariyle bakanlar kurulu toplantısından böyle bir karar şehirlerarası yasak gelebilir diye düşünüyoruz. Sektör olarak ciddi bir sıkıntı içerisindeyiz. İstanbul’a bizim Harem ve Esenler’e günlük 120 servisimiz vardı. Şuan servisimiz iki tarafa 30 tane. İki saatte bir yapıyoruz. Ankara’ya 10 taneydi, Ankara seferlerini de 4’e düşürdük. Yani bu sektörü ciddi anlamda vurdu.” Şeklinde konuştu.

YÜZDE 50 KAPASİTE SINIRI BİR TEK ŞEHİRLERARASI OTOBÜSLERDE

Her sektörün pandemi döneminde belli miktarda zarar gördüğünü ancak ulaşım sektöründe adaletsizlik olduğuna vurgu yapan Akın, “Bütün sektörler bu işten zarar gördü. Ama ulaşım sektörü ciddi bir şekilde zarar gördü. Şimdi burada bir adaletsizlik görüyoruz. Havayolunda yüzde 50 kapasite sınırlaması yok, halk otobüsünde yok, belediye otobüsünde yok, dolmuşlarda yok. Geldiğiniz takdirde şehirlerarası yolculuk taşımacılığında ne yapıyoruz? Yüzde elli kapasitede düşürdük. Ama halk yüzde 50 olmasına rağmen bu sefer özel araçlara döndü. Sektör olarak ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. Oturma düzenlerini devletin söylediği şekilde 2+1 şeklinde yaptık. Araçlarımıza günlük dezenfekte yaptırıyoruz. Her servis yaptırıyoruz bunları. Yani Sakarya halkımızın huzurlu sağlıklı seyahat etmesi için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

“BU ŞARTLARDA BİZLERİN BU BORÇLARI ÖDEYECEK DURUMU YOK”

Suat Akın, “Beklemediğimiz bir durumla karşılaştık. Hasarımız büyük, dolayısıyla ayakta kalabilmemiz için de desteğe ihtiyacımız var. Borçların ötelenmesi ve bu son borç yapılandırma paketi bizim isteklerimizi karşılamadı. Ek olarak bu yapılandırmalarda devlet, borcumuzu affetmiyor, faizini affediyor. Faizini affetse de bugün bu şartlarda bizlerin bu borçları ödeyecek durumu yok.” Şeklinde ifadelerde bulundu.

“KARAYOLU YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPAN FİRMALAR MAĞDUR OLMUŞTUR”

Devletten destek beklediklerini dile getiren Suat Akın, “Sektör para kazansa sıkıntı yok fakat, bu şartlarda hem ülke olarak hem sektör olarak zor durumdayız. Yetkililerin bu işe acil el atması gerekiyor. Bu şartlarda şehiriçi, şehirlerarası, havayolu, demiryolu sistemlerinde eşitlik sağlanarak yürürlüğe girmelidir. Bu işte karayolu yolcu taşımacılığı yapan firmalar mağdur olmuştur. Devletimizden talebimiz desteğin boyutunun arttırılması.” dedi.

Yorumlar (0)