banner2

banner1

banner22

Sakarya'da antikor testleri başladı

Sağlık Bakanlığı’nın bu hafta başlattığı "Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Hastalığı Seroprevalans Araştırması" için, belirlenen 153 bin 577 hane, filyasyon ekipleri tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Sakarya'da bugün antikor testleri başladı. Oluşturulan onlarca ekip sabah saatlerinde sahaya çıkarak testlere başladı.

SAKARYA 13.06.2020, 18:42 Editör: Aysima Kortak
Sakarya'da antikor testleri başladı
banner48

TEST SONUÇLARI 18 DAKİKADA BELİRLENİYOR

Sakarya'da da bu sabah itibariyle başlayan çalışma kapsamında her haneden yine rastgele bir kişiye antikor ve PCR testi uygulanıyor. İlçe Sağlık Müdürlükleri bünyesinde görev yapan filyasyon ekipleri önceden hanelere giderek testleri yapıyor. Test sonuçları 18 dakikada belirleniyor. Araştırma sayesinde ülke ve il düzeyinde hastalık prevalansı (görülme sıklığı), geçirilmiş hastalık düzeyi ve asemptomatik hastalık düzeyi saptanacak. Sağlık Bakanlığı sahada veri toplama tarihini 3-30 Haziran 2020 olarak belirledi.

HEM ANTİKOR HEM PCR TESTİ

Taramalarda vatandaşlardan antikor testi için kan, PCR testi içinse sürüntü örneği alınacak ve her iki örnek birlikte değerlendirilerek bireylerin asemptomatik olarak Kovid-19 geçirip geçirmediği tespit edilecek. Araştırma tüm yaş gruplarını kapsıyor. 153 bin asıl hanenin yanı sıra, her hane için numune vermeyi reddetme durumu için ikişer tane ikame hane de belirlendi. Yani 153 bin 577 asıl hanenin yanı sıra yaklaşık 300 bin yedek hane de tespit edildi.

PLANLAMA NASIL YAPILDI?

Saha ekiplerinin oluşturulması ise o ilin kapasitesi ve çalışmada ulaşılacak kişi sayısına göre planlandı. Buna göre her ile düşen hane sayısı göz önünde bulundurularak; en az 1 doktor ve 1 hemşireden oluşan bulunan filyasyon ekipleri seçildi. Ayrıca kişiye ulaşılamayabileceği ihtimaline karşı da mesai saatleri sonrasında da bazı ekipler örnek toplamaya devam edebilecek. Ulaşılan her haneden çalışma için rastgele bir kişi seçilecek. Kişi o sırada evde değilse bir kez daha haneye gidilerek o kişi çalışmaya alınmaya çalışılacak. Seçilen kişiye; bilgilendirilmiş onam formu okunacak ve anket soruları yöneltilecek. Eğer seçilen kişi 18 yaşından küçük ise velisine aynı işlemler yapılarak sorulara verilen cevaplar kaydedilecek. Seçilen kişi, daha önce Kovid-19 hastalık tanısı almış olsa bile çalışmaya katılacak.

Yorumlar (0)