banner2

banner1

banner22

Özgünlükte sınıfta kaldık

Journo.com adlı sitenin yerel basın üzerinde yaptığı araştırmada Sakarya Basını özgün habercilik konusunda sınıfta kaldı. Araştırmaya göre Sakarya, ‘haber çölü’ olarak ifade edildi.

SAKARYA 09.03.2021, 13:45 Editör: Aysima Kortak
Özgünlükte sınıfta kaldık
banner48

Journo.com adlı sitenin yerel basın üzerinde yaptığı araştırmada Sakarya Basını özgün habercilik konusunda sınıfta kaldı. Araştırmaya göre Sakarya, ‘haber çölü’ olarak ifade edildi. Nüfusa orantılandığında Adapazarı’nda kişi başına düşen günlük haber sayısı 0,005 olarak tespit edilirken, kişi başına düşen özgün haber sayısı da 0,001 olarak açıklandı. Sakarya’da günlük ortalama olarak haberlerde en çok adı geçen ilçe ise 2 bin 831 haber ile Karasu oldu. Günlük olarak hakkında en az haber geçilen ilçe ise 88 ortalama ile Söğütlü oldu.

HABERLERİN YÜZDE 85’İ KOPYA

İki hafta boyunca yapılan araştırmada ilçe başına ortalama 1.147 haber giriş tespit edildi. Bu haberler içinde özgün haber sayısı ise 176 oldu. Yani kullanılan algoritmaya göre medyada yayına giren haberlerin yüzde 85’i birebir aynı ve özgün değil. Kişi başına özgün haber sayısında da Tunceli Pülümür zirvede. Onu izleyen ilçeler: Ankara Evren, Çanakkale Bozcaada, Konya Tuzlukçu, İzmir Karaburun ve Kırklareli Kofçaz. İki haftada 100’ün üstünde haberin geldiği ilçeler arasında özgün haber oranının en yüksek olduğu yerler Ordu Ulubey (yüzde 60), Sinop Durağan (yüzde 50) ve İzmir Beydağ (yüzde 46)

HABER ÇÖLÜ NEDİR?

Haber çölü (İngilizce “news desert”) 2000’lerin başından beri dijitalleşmeyle birlikte özellikle ABD medyasında tartışılan bir kavram. Bir yandan yerel gazeteler kapanıp bir yandan da ulusal medya kuruluşlarının muhabir sayısı ve günlük yayınlanan haber içeriği azalıyor. Artık tek bir günlük gazetesi bile kalmamış yerleşimlere, haber çölü deniyor. ABD’nin 3.143 ilçesinin en az 2.000’inde artık günlük basılı gazete yok. Bu araştırmada haber çölü kavramını en geniş anlamıyla kullandık. Bir ilçede bir gazetenin var olup olmaması kadar, o yerleşimin internet siteleri dâhil haberlerde ne kadar yer aldığı da önemli.

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi // İsmail Erken

Yorumlar (0)