banner2

banner1

banner22

Meteorolojiden korkutan harita

Meteoroloji Genel Müdürlüğü korkutan kuraklık haritasını yayınladı. Haritaya göre; Sakarya'da şiddetli kuraklık yaşanıyor.

SAKARYA 05.12.2020, 13:20 Editör: Aysima Kortak
Meteorolojiden korkutan harita
banner48

Türkiye'de yağışların azalması ile başlayan 'meteorolojik kuraklık' kısa zamanda barajlarda etkisini gösterdi. Sonbahar aylarında beklenen yağışların düşmemesi' 'tarımsal kuraklık' tehlikesini beraberinde getiriyor. Uzmanlar, kuraklığı mevsimsel hava olaylarının etkisine bağlamasının yanı sıra bu duruma korona irüs salgınını ve bilinçsiz su tüketimi ekliyor. Meteoroloji'nin paylaştığı kuraklık haritası da Sakarya’da son 5 aydır yaşanan kuraklığı gözler önüne serdi. Son 80 yılın en kurak yazını geçiren Sakarya'da son baharda da beklenen yağışta düşmedi.

SAPANCA GÖLÜ'NDEKİ SU SEVİYESİ DÜŞTÜ

Kuraklık tarım kadar içme suyu kaynaklarını da etkilerken Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi ciddi ölçüde düştü. Kuraklıktan etkilenen Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı'ndaki su seviyesi yüzde 18'a kadar düştü. Yuvacık'a Sapanca Gölü'nden su takviyesi yapılırken bu durum barajdaki düşüşü de durduramadı. Sakarya'da yaşanan kuraklık Meteoroloji Genel Müdürlüğü son 3 aya ait kuraklık haritasına yansıdı. Paylaşılan haritada Sakarya şiddetli kuraklık yaşayan şehirler arasında yer aldı.


Yorumlar (0)