banner2

banner1

banner22

Longoza büyük tehdit

Türkiye’nin en büyük longozu kirlilikle karşı karşıya. Fotoğraf ve doğa tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği Acarlar Longozunu besleyen dereye kanalizasyon akıtıldı.

SAKARYA 30.07.2018, 15:52
Longoza büyük tehdit
banner48

OSB'den Sakarya Nehrine salınan zehirli atıklar sonrasında yaşanan balık ölümleri; Sapanca Gölü'ne karışan kanalizasyon sonrası dün de Acarlar Longozu'nu besleyen en büyük dere olan İskenderli Deresi'ne atık salındı.

LONGOZ YOK OLMASIN

Türkiye'nin iki longozundan biri olan Acarlar Longozu 1998 tarihinde 1. Derece Doğal SİT alanı olarak ilan edilmişti. Fotoğraf ve doğa tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği longozu besleyen derelerden Büyük Kaynarca Deresi bir fabrikanın atıklarının salınmasıyla gündeme geliyordu. Longozu besleyen büyük derelerden birisi olan İskenderli’de atıklar dikkat çekti

EKO SİSTEMİ TEHDİT EDİYOR

Kirlenme 235 Farklı kuş türünün, yayın, turna, kızılkanat, sazan, tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, sincap, sülün, ördek başta olmak üzere çok sayıda canlının yaşadığı Acarlar Longozu'ndaki ekosistemi tehdit ediyor. Yöreye özgü endemik göl soğanı, nilüfer çiçekleri, zambaklar ve bitki örtüsü de kirlenmeden büyük zarar görüyor.

 

Yorumlar (0)