banner2

banner1

banner22

Kurban Bayramı nasıl olacak?

Koronavirüs salgınına yönelik tedbirler olumlu sonuçlar vermeye devam ederken yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarlarının 1 Haziran itibariyle açılması kararlaştırıldı. Kararı olumlu bulan besiciler, kurban kesiminin nasıl olacağına dairde açıklama bekliyor.

SAKARYA 29.05.2020, 11:07
banner48

KURBAN BAYRAMI NASIL OLACAK?

24 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek Ramazan Bayramını da kapsayan 4 günlük yasak sonrasında 31 Temmuz Cuma gününe denk gelen Kurban Bayramı öncesi besicilik yapan çiftçiler, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan normalleşme süreci kapsamında 1 Haziran’dan itibaren Hayvan Pazarlarının açılmasını olumlu olarak değerlendirdi. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hazırlıklarını sürdüren besiciler, bayram öncesi kurbanlık hayvan satışı ve kesimiyle ilgili de açıklama beklediklerini belirtti. Hazırlıklarını tamamlayan besicilerin bu yıl kurban hisselerinde ise yüzde 10 civarında bir artışı geçmeyecekleri öğrenildi.

BESİCİLER AÇIKLAMA BEKLİYOR

Kaynarca İlçesinde besicilik yapan Turgay Kumru isimli vatandaş, “Çiftçiyim, besiciyim, esnafım. Bu sene kendimiz besi yapıyoruz. Daha çok kurban vasfını taşıyan hayvanlara bakıyoruz. Bu sene bu kurban işi nasıl olacak? Nasıl gidecek? Koronavirüsten dolayı şartlar ne olacak bilmiyoruz. Müşterilerimiz kurban işi nasıl olacak diye soruyorlar, biz bu sorulara cevap veremiyoruz. Yetkililerden buna dair bir açıklama bekliyoruz. Hissemi satacağız? Müşteriyi toplayacak mıyız çiftliğe? Bilemiyoruz. Her sene burada 500 ile 700 kişi oluyor. Bu insanları buraya toplamamız doğru mu? Değil mi? Onu da bilmiyoruz. Buna sebep büyüklerimizden yetkililerden bir açıklama bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

FİYAT ARTIŞI YÜZDE 10’U GEÇMEYECEK!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması sonrasında hazırlıklarını hızlandırdıklarını belirten Sakarya Besiciler Odası Başkanı Halit Karaduman, “Bizler hazırlıklarımızı yapmaya devam ediyoruz. Bu yılda sosyal mesafeye uyarak, dezenfekte kurallarına uyarak Kurban Bayramımızı geçireceğimize inanıyoruz. Talep yüzde 30 oranında düştü ancak yaşadığımız ekonomik durum nedeniyle bizler yüzde 10’dan fazla artış yapmayacağız. İnsanların dükkanları kapalı, zor günlerden geçiyoruz bu yüzden bizde elimizi taşın altına koyacağız” dedi.

Yorumlar (0)