banner2

banner1

banner22

Kuaförler pandemide neler yaşadı?

Pandemi döneminde bir çok sektör gibi küçük esnaf da zorlandı. Müşteri kaybından yakınan Kuaför Büşra işletmesinin sahipleri Büşra Savcı ve Tolga Tan, “Pandeminin zararları saymakla bitmez. Gittikçe geri gidiyoruz. Önceden günlük 20-25 müşterimiz oluyorsa, şuan en fazla 5-10” dedi.

SAKARYA 02.12.2020, 11:03
banner48

HABER / Nur Yeşim Tunalı

Pandemi her sektörü derinden etkiledi. Zor zamanlar geçiren küçük esnaf başka bir kısıtlama gelmeyeceğini umarken, kuaförler müşteriyle yakın temaslı meslek gruplarından olduğundan talebin azaldığı bir dönemden geçiyorlar. Kuaför Büşra işletmesinin sahipleri Büşra Savcı ve Tolga Tan, “Bir kere daha kısıtlama, komple kapatma gelirse zaten küçük esnaf için çok kötü bir durum olur. Çünkü bunu bir kere yaşadık üç aylık bir zamanda. Baya bir sıkıntı çektik. Açıldıktan sonrada çok bir hareket olmadı” ifadelerinde bulundu.

“BÜTÜN MALZEMELERİMİZE ZAM GELDİ”

Kuaförü iki kardeş olarak işleten Büşra Savcı ve Tolga Tan, “Beş yıldır bu kuaförü işletiyorum. Erkek kardeşimle birlikte bu işletmeyi sürdürüyoruz. Her şeyimiz tek kullanımlık oldu. Havlu, boya naylonu her şeyi tek kullanımlık kullanıyoruz. Tabi bunların hepsi ekstra bir masraf oluyor bizim için. Pandeminin zararları saymakla bitmez. Müşterileri yan yana alamıyoruz. Bütün malzemelerimize zam geldi. Üç ay bir süreyle kapalı kaldık. Tekrar kısıtlamalar geldi. Bunlar hep bizim zararımıza oluyor. Gittikçe geri gidiyoruz, hiç önümüze bakamıyoruz. Ekstra müşteri alamıyoruz. Yoğunluk olduğu zaman müşterilerimizi dışarda bekletmek zorunda kalıyoruz. Gelen gidenlerin kayıtlarını tutuyoruz. Herhangi kötü bir şey yaşadığımızda onları bilgilendirmek adına.” Şeklinde konuştu.

“KÜÇÜK ESNAF BİR KISITLAMAYI DAHA KALDIRAMAZ”

Büşra Savcı ve Tolga Tan, “Daha önce destek aldık kapandığımız dönemde ama tam destek değildi, hibe tarzında bir şey asla değildi. Krediydi. Allah’a şükür onu kapattık ama şuan bir kere daha yaparlarsa pek düşünmüyoruz. Daha zor oldu zaten. Bir kere daha kısıtlama, komple kapatma gelirse zaten küçük esnaf için çok kötü bir durum olur. Çünkü bunu bir kere yaşadık üç aylık bir zamanda. Baya bir sıkıntı çektik. Açıldıktan sonrada çok bir hareket olmadı. İnsanlar çünkü korkuyorlar gelemiyorlar. Tedirgin olanlar var. O yüzden pek fazla elimizden bir şey gelmedi ama işte zararına olacağına mecbur açıyoruz. Akmasa da damlıyor. Yapacak bir şey yok.” Dedi.

“MÜŞTERİ SAYIMIZ DÜŞÜŞTE”

Büşra Savcı ve Tolga Tan  müşterilerin tutumunu, “Müşteriler de durumun farkında olduğu için herkes belirli tedbirleri aldıktan sonra bence pek fazla sıkıntı olacağını sanmıyorum. Tabi korkarak gelenler var. Onlara da zaten tek kullanımlık ürünlerimizden, fırçalarımızın sürekli dezenfektan olmalarından kaynaklanan titizliğimizi aktardığımız zaman kendileri de gördüklerinde zaten pek fazla sıkıntı çıkmıyor. Tabi ki ama sıkıntı bazı insanlar düşüncelerinden dolayı gelmiyorlar. O yüzden işlerimize yansıyor. Baya bir zayıfladı işlerimiz. Mesela mağazada çalışan müşterilerimiz var, gelmeye korkuyorlar. Neden korkuyorsunuz dediğimizde, işte sizin biraz daha tehlikeli diyorlar. Önceden günde 20-25 müşteri geliyorsa artık 5-10 müşteri zor geliyor. Biz her şeyimizi dezenfekte ediyoruz. Kendi bakımımıza da dikkat ediyoruz. Maskesiz asla çalışmıyoruz. Maskesiz de kimseyi kabul etmiyoruz.” Şeklinde anlattı.

Yorumlar (0)