banner2

banner1

banner22

Hedef ilk 5'e girmek

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (SATSO) Akgün Altuğ, “Bugün 6 milyar dolar ihracatı yaklaşık 500 firmayla yapıyoruz ancak şehrimizde potansiyel vadeden çok ciddi firmalar var. Onlara ihracatı anlatıyoruz” dedi. Altuğ, Sakarya’nın 2023 yılında en fazla ihracat yapan 5’inci il olacağını belirtti.

SAKARYA 01.08.2020, 13:20 Editör: Aysima Kortak
banner48

Türkiye’nin ciddi bir salgın sürecinden geçtiği ve ekonomik olarak sıkıntıların artık geride kalmaya başladığını belirten Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, “Biliyorsunuz hem dünya hem de ülkemiz bir pandemi sürecinden geçiyor. Özellikle ülkemizde ekonomik anlamda çok ciddi bir durgunluğa yol açtı ancak yaz ayları itibariyle alınan önlemler biraz daha gevşetilince ekonomik anlamdaki sıkıntılar Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın olağanüstü çalışmaları ile devletimizin destek ve hibeleriyle biraz daha yavaşladı ekonomik sıkıntılar. Biz Sakarya olarak İhracatı baz alıyoruz, 2019 itibariyle ne yaptığımıza ve 2020 yılında ne yapacağımıza bakıyoruz. Biz üreten bir iliz, hem tarımsal hem endüstriyel anlamda ciddi üreten bir iliz. 2019 itibariyle yaklaşık 6 milyar dolarlık bir ihracatımız söz konusuydu, pandemiyi de bu açıdan değerlendiriyoruz biz. Daha fazla üretmeyi hedefleyen bir iliz çünkü. Pandemiyle birlikte üretim düştü ve ihracatımız azaldı” dedi.

SAKARYA YATIRIM ALMAYI SÜRDÜRÜYOR

Sakarya’da koronavirüs salgını sırasında üretimin azaldığını ancak özellikle 1’inci ve 2’nci Organize Sanayi Bölgelerinde uluslararası firmalar tarafından yatırım yapıldığını aktaran Başkan Altuğ, “Ümidimiz 2020’de 6 milyar dolardan fazla ihracat yapabilmekti fakat pandemiyle karşılaştık ancak özellikle Organize Sanayi Bölgelerimize hem ülke içi hem de ülke dışından yatırımlar geliyor. Özellikle 1’inci ve 2’nci Organize Sanayi Bölgelerimizin genişleme alanlarında son aylarda uluslararası firmalardan ciddi yatırımlar görüyoruz. Bu yatırımlar ciddi istihdamda sağlayacak. 2020 yılı her anlamda kayba rağmen bizim için bu tür avantajlara da yol açtı. İnşallah bu sıkıntıları 2021 yılında aşarak önümüze bakacağız. Ben Sakarya’nın, Türkiye’nin yıldızı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

HEDEF İLK 5’E GİRMEK

Sakarya’nın 2023 yılı itibariyle Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 5’inci ili olacağının altını çizen Başkan Akgün Altuğ, “Bizim hedefimiz 2023 yılı itibariyle 10 milyar dolar ihracatı yakalamak. Şuan ihracat konusunda ülkede 7’nci sıradayız. 10 milyar dolar ihracatı yakalamak ve aşmak hedefimiz. Bugün 6 milyar dolar ihracatı yaklaşık 500 firmayla yapıyoruz ancak şehrimizde potansiyel vadeden çok ciddi firmalar var. Onlara ihracatı anlatmaya çalışıyoruz, bu pandemi sürecinde ihracat, e-ihracat ve e-ticaret çok önemli hale geldi ve bizde bunu anlatmaya çalışıyoruz. Hedefimiz 500 firmayı bin firmaya çıkartarak ihracat rakamımızı 10 milyar doların üstüne çıkartarak en fazla ihracat yapan 5 ilden biri olmak istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)