banner2

banner1

banner22

Dede mesleğini devam ettiriyor

Adapazarı İlçesinde bulunan Katlı Pazar’da dedesinden öğrendiği aktarlık mesleğini babası ve amcası ile birlikte sürdürüyor. Bütün akrabalarının dedesi sayesinde aktarlık mesleğini icra ettiğini söyleyen 25 yaşındaki Semih Sulak, işini severek yaptığını ve dedesinin mesleğini sergilediği için mutlu olduğunu ve hala dedesinden kalan malzemeleri kullandığını ifade etti.

SAKARYA 15.01.2021, 09:44 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Onur Güden – Gizem Demirsoy / Özel Haber

1958 yılında ilk dükkanını açan dede Galip Sulak vefat edene kadar aktarlık mesleğini icra etti. Yanında çalışan çocuklarına da bu mesleği öğreten dede Galip Sulak’tan mesleği devir alan Baba Mehmet Sulak ve kardeşi Ahmet Sulak, baba yadigarı mesleğini diğer kardeşleriyle beraber bu günlere getirdi. Şuan üçüncü kuşak olarak mesleği icra eden Semih Sulak, işini severek yaptığını ve dedesinin mesleğini sergilediği için mutlu olduğunu söyledi.

SAKARYA’YA İLK KARABİBER DEĞİRMENİNİ DEDEM GETİRDİ”

Dede yadigarı mesleği üçüncü kuşak olarak devir aldığını söyleyen Semih Sulak, “Bu dükkanın hikayesi 1958 yılında başlamış. Dedem o yıl kardeşiyle birlikte başlamış bu işe. Daha sonrasında da mesleği babam ve amcam devam ettirmiş. Ben de üçüncü kuşağım. Üniversiteyi bitirdim ama mecburiyetten yaptığım bu işten memnunum ve severek yapıyorum. Bu meslek için dede yadigarı diyebiliriz. Mesleği hem dedemden hem de babamdan öğrendim. Şuanda da babam ve amcam birlikte çalışıyoruz bu dükkanda fakat asıl üstat dedemdir. Dedem vefat edeli 15 sene oldu. Hala dedemin müşterileri gelerek bana “Deden karabiber diye bağırırdı, sen neden bağırmıyorsun” diyorlar. Sakarya’ya ilk karabiber değirmenini dedem getirmiş. Sakarya’nın çoğuna karabiberi evimizin altındaki depomuzda biz çekiyorduk. O değirmen hatırası olduğu için hala bizde duruyor ve onu ellemiyoruz bile. Dükkanda kullandığımız değirmenler bizim aldıklarımız. Dede yadigarını evde saklıyoruz” şeklinde konuştu.

“DEDEMDEN ÖĞRENDİĞİMİZ GİBİ HELAL PARA KAZANMAK İÇİN ÇABALIYORUZ”

Yaptığı meslekten son derece memnun olduğunu belirten Semih Sulak, “Dedem bu işteki ilk dükkanını 1958 yılında açmış. Ayrıca Bolu, Sapanca, Hendek gibi yerlere dış pazarlara gidiyormuş. 1992’de Katlı Pazar’ın açılmasıyla birlikte bu dükkan alındı ve şuanda da biz bu dükkanda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ayriyeten Dedemin gittiği Sapanca Pazarı’na hale gitmekteyiz. Depoda çalışırken dedemle şakalaşırdık. Dedeme ‘Paketlere 150 değil 120 gram koy’ derdim. O da bana ‘150 değil 152 gram koy ki diğer tarafta uğraşma’ derdi. Babamda 7 yaşından beri bu işi yapıyor. Amcamlarda küçük yaştan beri aynı mesleği yapıyor. Biz mesleğimizden memnunuz. Dedemden öğrendiğimiz gibi helal bir şekilde para kazanmak için çabalıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)