banner2

banner1

banner22

'Çocuk hakları projeleri gerçekleştirebiliriz'

TED Sakarya Koleji 5. Sınıf öğrencileri Begüm Aydoğan, Doruk Ortakçı ve Umut Memigüven, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında bir röportaj gerçekleştirdiler. Röportaja TED Sakarya Koleji Kurucu Müdürü Yelda Özel de eşlik etti.

SAKARYA 20.11.2019, 14:21
'Çocuk hakları projeleri gerçekleştirebiliriz'
banner48

Gerçekleşen röportajdan dikkat çeken başlıklar:

SİZİN ZAMANINIZDA ÇOCUK OLMAK NASILDI?

Ben çocukken arkadaşlarımla birçok şeyi paylaşıyordum. Bu paylaşımlar arkadaşlıklarımızın daha fazla gelişmesine imkân sağlıyordu. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle şimdiki çocuklar ferdi oynamaya başladılar. Arkadaşlarla birlikte oynanan oyunlar biraz kayboldu gibi. Ben, çocuklar birlikte oynasınlar, birlikte hareket etsinler, birlikte yaşamayı öğrensinler isterim.

ÇOCUK HAKLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Çocuk Hakları dünyanın gündeminde olan bir konu. Birleşmiş Milletlerin Çocuk Hakları Sözleşmesi var. Bu sözleşmede çocukların yaşama hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı, barın hakkı, ailesiyle birlikte kalma hakları gibi birçok hakları olduğu detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Ülkemiz de bu sözleşmeyi imzalayan ülkelerden biri olarak çocukların haklarını korumak ve bu hakları çocuklarımıza sağlamak için gayret sağlıyor.

ÇOCUKLUĞUNUZDA UNUTAMADIĞINIZ BİR ANINIZI BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?

Çocukluğuma dair unutamadığın en önemli anım köye gidişlerimizdir. Ben şehirde doğdum ama köyümüzde dedelerimiz ninelerimiz vardı. Yaz tatillerinde ailemle köye gidişimiz, o köy ortamında yaşamak, koyunlarla kuzularla zaman geçirmek benim çocukluğuma dair unutmadığım en önemli anılardır.

TED SAKARYA KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ OLARAK ÇOCUK HAKLARI KONUSUNDA ÇOK HASSASIZ. BU KONUDA SİZİNLE NASIL ORTAK BİR PROJE YAPABİLİRİZ?

Çocukları hakları konusunu canlı tutmak önemli bir sorumluluk. Yaptığımız projelerle bu konunun gündemde kalmasını sağlayabiliriz. Bizim aynı zamanda şehrimizdeki engelli öğrencilerle ilgili hassasiyetimiz de çok yüksek. Bu konuyla ilgili her geçen gün güzel adımlar atarak söz konusu durumun ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Benim size ortak proje tavsiyem şu olabilir: Valiliğe bağlı kurumlarla çocuk hakları projeleri gerçekleştirebiliriz.

Yorumlar (0)