banner2

banner1

banner22

Canlı yayınlara bile girebiliyor

Türkmenistan’dan yaklaşık 1,5 yıl önce Türkiye'ye gelen ve Sakarya’da yaşayan 22 yaşındaki Almaz Seidov, İnstagram’da dolaşırken sistemin açığını buldu.

SAKARYA 18.06.2020, 15:54
Canlı yayınlara bile girebiliyor
banner48

Haberlisin.com’a açıklamalarda bulunan 22 yaşındaki Almaz Seidov, İnstagram uygulamasında bulduğu güvenlik açıklarının neler olduğunu belirterek bu hataların biran önce düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

“ÜNLÜ İSİMLERİN HESAPLARINA GİRİŞ YAPABİLİYORUM”

Bulduğu güvenlik açığını anlatan Seidov, “İnstagram’da dolaşırken sistem açığını farkettim. Sosyal medya hesaplarında güvenlik hatası olduğunu gördüm ve araştırma yapmaya başladım. Araştırmalarımın sonucunda bulduğum açığı kanıtlamak için ünlü futbolcu Miralem Pjanic’in İnstagram hesabına giriş yaptım. Futbolcunun hesabından kendi birkaç fotoğrafımı beğendim ve bunları kaydettim. Böylelikle bulduğum güvenlik hatasını kanıtlayabilirim diye düşündüm” dedi.

“KÖTÜ NİYETLİ BİR İŞLEM GERÇEKLEŞTİRMEDİM”

Ünlü futbolcu Pjanic’in instagram hesabından canlı yayınlara katılıp yorum atan Almaz Seidov, “Türkiye’de ünlü isimler salgın sürecinde kendi hesaplarından sıkça canlı yayın yaptılar. Zeynep Bastık ve Şafak Sezer gibi ünlü isimlerin canlı yayınlarına katılarak espri amaçlı birkaç yorum attım. Burada ki amacım hem insanları güldürmek, mizah yapmak hem de bu açığın olduğunu göstermekti. Kesinlikle hiçbir şekilde giriş yaptığım hesap üzerinden kötü niyetli bir işlem gerçekleştirmedim, bunu bilmelerini istiyorum” şeklinde konuştu.

“GÜVENLİK AÇIĞININ KAPATILMASI GEREKİYOR”

Sistem açığının kapatılması gerektiğini söyleyen Seidov, “Bu güvenlik hatasının ve açığın bir an önce kapatılması gerekiyor. Kötü niyetli insanların eline geçerse farklı amaçlarda kullanabilirler. Ben yaklaşık 1 ay önce Apple’ın da açığını bulmuştum. Bununla ilgili hemen Apple ile iletişime geçip hatanın kapatılmasını sağlamıştım. Şimdi de instagramın bu güvenlik açığını kapatması ve önlem alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Yorumlar (0)