banner2

banner1

banner22

Boşanmalar arttı

Sakarya’da 2020 yılında 2 bin 411 tane boşanma davası açıldı. Bu davaların 2 bin 116’sı koruma talepli boşanma davaları oldu. Rakamları değerlendiren Avukat Işıl Özer, “Salgın sürecinde evde kalan kadınlar, onlara şiddet uygulayan kişilerle aynı evde daha fazla zaman geçirmek zorunda kaldı” dedi.

SAKARYA 16.02.2021, 13:42 Editör: Gizem Demirsoy
Boşanmalar arttı
banner48

ERKEKLİK KRİZİ

Son zamanlarda artan kadına şiddet olaylarını ve artan boşanma davalarını Avukat Işıl Özer’le konuştuk.  Salgın döneminde şiddetin dozunun arttığını belirten Özer, “Sadece kadına şiddet değil, şiddetin her türlüsünde artış olduğunu görüyoruz. Bunun temelinde cezalandırma sisteminin adil olmayışı ve yetersiz işlemesi, medya ve yayın kanallarındaki şiddete özendirici yapımlar başta geliyor.  Aile içi şiddetin önlenememesi nedeniyle şiddete maruz kalan bireylerin şiddete olan eğilimlerinden meydana gelen kısır döngü, erkek ve erkeklikle ilgili toplumda oturan roller ve inanışlar, sosyoekonomik dengedeki bozulmalar, bireysel silahlanmadaki artış, kadının toplumun her alanında yükselmesiyle ortaya çıkan erkeklik krizi yatıyor diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

YARDIM TALEBİ ARTTI

Özer, “Salgın sürecinde evde kalan kadınlar, onlara şiddet uygulayan kişilerle aynı evde daha fazla zaman geçirmek zorunda kaldı. Yapılan araştırmalar, karantina ve izolasyon koşullarında yaşayan kadınlara ve çocuklara yönelik psikolojik, ekonomik, dijital, fiziksel ve cinsel şiddetin arttığını gösteriyor. Ülkemizde de kadına yönelik şiddet pandemi ile birlikte artarken, bunun bir göstergesi olarak kadın örgütlerinin yardım hatlarına gelen yardım çağrılarında da yüzde 80‘lik artış olduğu belirtilmektedir. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, 9 Mart'tan bu yana acil yardım hatlarına 4 bin 735 kadının başvurduğuna dikkat çekmiştir. Bu veriler ışığında kadına şiddetin pandemi döneminde fazlasıyla arttığından bahsetmek mümkündür” dedi.

BOŞANMA İSTATİSTİKLERİ

Sakarya’ya ilişkin boşanma istatistiklerini gazetemizle paylaşan Işıl Özer, “Sakarya’da 2020 yılında 2 bin 411 tane boşanma davası açıldı. Bunların 2 bin 116’sı koruma talepli boşanma davaları oldu. Bu rakamlar hem şiddetin arttığının, hem de kanunların doğru uygulanmadığının göstergesi maalesef. 6284 sayılı kanun, uygulayıcıya geniş yetkiler veren kapsamlı bir kanun. Ancak uygulamada koruma tedbirlerine o kadar sık başvurulmakta ki artık mahkemeler tarafından kopyala yapıştır şekilde, konunun araştırması yapılmadan, her başvuruna koruma tedbiri verilmektedir. Bu uygulama yüzünden gerçekten korunmak zorunda olan kişiler sistemin içinde erimekte, etkin yöntemlerle korunamamaktadır” ifadelerini kullandı.

‘KEŞİF YAPILMALI’

Özer, “Hem kurtarıcımız, hem kanayan yaramız 6284 sayılı kanunun uygulanmasında ince elenip, sık dokunmalı. Gerekirse benim düşüncem sadece bu konuya ilişkin yargı birimi kurulmalıdır. Örneğin koruma hakimliği gibi. Hakimlik, kollukla iş birliği içinde talepleri değerlendirmeli, gerekirse sahada keşif ve araştırma yapmalı, konunun özüne en uygun koruma ve önleme tedbirlerini uygulamalıdır. Aksi takdirde koruma kararı olmasına rağmen korunamayan bireylerin haberlerini duymaya, tanık olmaya devam ederiz” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)