banner2

banner1

banner22

Bölgeye gittiler

18 Temmuz Perşembe günü Düzce’ye bağlı Akçakoca ile Sakarya’ya bağlı Kocaali İlçesinde meydana gelen sel felaketi sonrası siyasiler harekete geçti. MHP’li Bülbül’ün ‘Afet Bölgesi ilan edilsin’ önerisi sonrası tüm vekiller tek ses oldu.

SAKARYA 20.07.2019, 12:35
Bölgeye gittiler
banner48
HASAR BÜYÜK
18 Temmuz günü metrekareye 260 kilogram yağış düşen Düzce ve Sakarya’da Düzce’ye bağlı Akçakoca İlçesi ile Sakarya’nın Kocaali ve Karasu İlçelerinde sel felaketi yaşanmış, çok sayıda ev ve işyeri sular altında kalırken bağlantı yollarında çökmeler meydana gelmişti. Birçok mahalleye ulaşımın hala tali yollarla sağlandığı ilçelerde oluşan büyük hasarın giderilmesi için çalışmalar başlatılırken sel felaketinin ardından bölgede inceleme yapan siyasiler, Düzce’nin Akçakoca ilçesiyle Kocaali ve Karasu’nun ‘afet bölgesi’ olması için çalışma başlattı. Bölgedeki hasarın tespiti için çalışmalar başlatılırken Sakarya Milletvekilleri de bölgeye giderek incelemelerde bulundu.
 
“YARALARI SARACAĞIZ”
Konuyla ilgili olarak konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Şehrimizin kuzeyinde yaşanan olayın boyutları sular çekildikçe daha net ortaya çıkıyor.  Allah tekrarını yaşatmasın. Öncelikle bölge halkımıza geçmiş olsun. Her zaman olduğu gibi yanlarında olmaya devam edeceğiz. Selden zarar gören alt yapı, üst yapı ve vatandaşlarımızın zararları karşılanacak. Bölgede en kısa sürede afetin izlerinin silinmesi için sürecin takipçisiyiz. Belediye başkanlarımız, il ve ilçe başkanlarımız burada bizler ise Ankara’da süreci takip ederek yaraları en kısa zamanda saracağız” dedi
 
"GEÇMİŞ OLSUN" 

Milletvekilleri Recep Uncuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek de, çalışmalar hakkında Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar'dan bilgi aldı.
Bölgedeki esnaf ve vatandaşlarla da bir araya gelen Uncuoğlu ve Atabek, "geçmiş olsun" temennisinde bulundu. 

“TALEPTE BULUNDUK”
Yaşanan felaketin hemen ardından Düzce ve Sakarya’daki selin yaşandığı alanların ‘afet bölgesi’ ilan edilmesini talep eden Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, “Düzce’nin Akçakoca İlçesi ile Sakarya’nın Kocaali ilçesinde yaşanan sel felaketi sonrasında bizler bölgenin ‘afet bölgesi’ olarak ilan edilmesini talep ettik. Tabi bu talebimiz içerisinde bölgede yaşayan vatandaşlarımızın hasarlarının en kısa sürede giderilmesi ve bölgenin tekrar normalleşmesi için çalışmalarda yer alıyor. Bugün bir heyetle birlikte Kocaali’yi ziyaret edeceğiz ve durumu yerinde kontrol edeceğiz. Bölgedeki zararın çok hızlı ve düzgün bir şekilde tespit edilmesi çok önemli, yetkililerle görüşerek bu durum hakkında da bilgi alacağız” ifadelerini kullandı.

 
SEDAŞ’A YÜKLENDİ
Sel felaketinin ardından Düzce ve Kocaali’de incelemelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Düzce’nin Esmahanım köyünde 7 vatandaşımız kayıp, bunlardan bir tanesine ulaşıldı fakat kimliğinin belirlenemediği söyleniyor. Birçok evin yıkıldığını tespit ettik, bazı evlerde mahsur kalan vatandaşlarımız var. Yiyecek ve su sıkıntısı çekiliyor, burada elektrik yok. Eğer bir doğal afet bölgesi nedir diye sorarsanız, şu anda bu bölgede ki köyler doğal bir afet bölgesidir. Ancak buradaki insanlarımız bir taraftan canlarıyla uğraşırken bir taraftan da hayatın akışının bir an önce devreye girmesi için çaba sarfediyorlar, insanlarımız evlerine ulaşmaya, barınmaya çalışıyorlar, yiyecek bulmak için yolların açılmasına çalışıyorlar ve bir an önce elektriklerin bağlanmasınıbekliyorlar. Tüm devlet yetkilileri ve siyasiler bu afet bölgesinde ancak SEDAŞ görevini yerine getirmiyor, bu afet bölgesinde bir tane sorumluları yok” dedi.

"HASARI BELEDİYELERİN DÜZELTMESİ MÜMKÜN DEĞİL"
İYİ Parti Milletvekili Ümit Dikbayır da beraberindeki partili heyetle bölgede incelemelerde bulunduğunu ifade ederek, "Oluşan büyük hasarın ilçe belediyeleri tarafından giderilmesi mümkün değildir. Devletin bu bölgeyi ‘afet bölgesi’ ilan etmesi için önergemizi sunacağız. Ve bunun takipçisi olacağız. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.
 
Kocaali’de incelemelerde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Milletvekilleri Recep Uncuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül ve İYİ Parti Milletvekili Ümit Dikbayır ile CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, ‘selden etkilenen bölge halkına yanınızdayız’ mesajı verdiler.
Sel felaketinin yaşandığı bölgeye sadece bir vekil ziyarette bulunmadı. AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu şehirde olmasına rağmen bölgeye gitmedi.
 
 
 
Yorumlar (0)