banner2

banner1

banner22

Belirlenen sınırın üstündeyiz

Bakanlık tarafından ilimiz için Temiz Hava Eylem Planı hazırlandı. Hazırlanan planda PM10 kirliliği, belirlenen sınırın üstünde çıktı.

SAKARYA 16.02.2020, 12:17 Editör: Bartu İnce
Belirlenen sınırın üstündeyiz
banner48

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya için 4 yıllık Temiz Hava Eylem Planı hazırladı. Sakarya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, SAÜ, SATSO gibi kuruluşlarla birlikte hazırlanan raporda Sakarya’da bulunan 4 adet izleme istasyonunun verileri baz alındı. Bu verilere göre şehrin havasının 2024 yılına kadar daha da temiz olması için alınması gereken önlemler açıklandı.

KABUL EDİLEN SINIRIN ÜSTÜNDE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre, göre Partiküler Madde olarak bilinen ve sanayi, yakıt yanması, tarım ve ikincil kimyasal reaksiyonlar ile ortaya çıkan PM 10 değerinin kabul edilen sınırların üstünde olduğu ifade edildi.

ÖLÜM ORANINDA ARTIŞ GÖSTEREBİLİR

2016 yılında ‘hava emisyonu’ iznine sahip firma sayısı 94 iken, 2020 yılı itibariyle 220’ye çıktığının vurgulandığı raporda, partiküler madde kirliliğinin ısınmak için kullanılan yakıt kalitesinin düşük olması ve trafiğin artışına bağlandı. Aynı raporda bu partiküler maddenin kanser, solunum yolu hastalıkları, kalp problemleri ve bebek ölüm oranlarında artış göstereceği belirtildi.

ACİL ÖNLEM ALINMALI

Hazırlanan raporda hava kirliliği tehlikesine karşı önlem alınmazsa çok ciddi sonuçların ortaya çıkabileceği ifade edilirken, “Kullanılan yakıtların kalitesini artırmak, yakıtların miktarlarını en az seviyelere çekerek, çevreci yakıtların ve tekniklerin kullanımını yaygınlaştırmak gerekmektedir.  Sanayinin ve trafiğin hızla gelişmesi şehirde hava kirliliği konusunu ön plana çıkarmaktadır” vurgusu yapıldı. Yine aynı raporda hava kirliliğinin özellikle kış aylarında ve sanayi üretiminin yoğun olduğu zamanlarda kendini daha çok gösterdiği belirtildi. Sanayi kaynaklı kirlenmelerin önlenmesi için firmalara 4 yıl boyunca sıkı bir denetim uygulanacağı da açıklanarak, çevre İzni olmayan tesislerin çalışmasına kesinlikle izin verilmeyeceği açıklandı. Ayrıca, küçük sanayi sitelerinde atıkların yakıt olarak kullanılmasının önlenmesi için ilçe belediyelerine sorumluluk düştüğünü ilan etti.

Yorumlar (0)