banner2

banner1

banner22

75 gün yoğun bakımda kaldı

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Şakir Bozkurt, yakalandığı koronavirüs hastalığı nedeniyle 75 gün boyunca yoğun bakımda kaldı. 40 gün entübe olarak uyutulan 59 yaşındaki Bozkurt, sağlığına kavuşunca kendisini yoğun bakımda tedavi eden mesai arkadaşlarını ziyaret etti.

SAKARYA 27.03.2021, 11:40 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde santral memuru olarak görev yapan evli ve 2 çocuk babası Şakir Bozkurt (59), yaklaşık 3 ay önce koronavirüse yakalandı. Hastalık nedeniyle solunum sıkıntısı yaşayan Bozkurt, yıllardır görev yaptığı hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Durumu kötüleşen ve yoğun bakıma alınan Şakir Bozkurt, 40 gün boyunca entübe edilerek uyutuldu. Yoğun bakıma alındıktan 75 gün sonra yeniden sağlığına kavuşan Şakir Bozkurt, bir süre evinde dinlendikten sonra hastaneye dönerek kendisini sağlığına kavuşturan doktor ve hemşirelerle bir araya geldi. Hepsine tek tek teşekkür eden ve helallik isteyen Bozkurt, Hastane Başhekimi ile de görüştükten sonra hastaneden ayrıldı.

“BU HATALIKTAN KURTULAN ŞANSLI HASTALARDAN BİR TANESİYDİ”

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Ali Fuat Erdem, “Şakir Bey bizim personelimizdi. Yoğun bakımda 75 gün kaldı ve bunun 40 gününü solunum cihazına bağlı olarak hayatını devam ettirdi. Bugünkü ziyaretinden dolayı son derece mutluyuz. Koronavirüs sürecinde yoğun bakıma çok fazla hasta aldık. Bu hastaların çoğu hayatını kaybediyor. Şakir Bey ise bu hatalıktan kurtulan şanslı hastalardan bir tanesiydi. Burada gerçekten çok büyük emek verildi. Hem hekim hem personel hem de hemşire olarak birçok arkadaşımızın emeği var. Şakir Bey’in ziyaretinden ne kadar mutluysak inanın ki, yoğun bakımcılar olarak bir hastayı kaybettiğimizde de o kadar üzülüyoruz. Bundan dolayı özellikle pandemi döneminde, her şeye çok daha fazla dikkat edilmesini, temizlik, hijyen ve maske kurallarına uyulmasını özene rica ediyorum” dedi.

“BİZİM İÇİN EN ÖNEMLİ KURAL, ÖNCE KENDİNİ KORUMAK”

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis, “Hem yönetici hem de hekim olarak bizi mutlu eden en önemli şey, bir hastamızın sağlıklı olarak karşımıza gelmesidir. Şakir Bey de bizim sağlık çalışanımız. En ön safta mücadele eden hekim, hemşire ve diğer tüm sağlık personelleriyle ekip olarak çalıştığımız bu dönemde Şakir Bey bu hastalığı iliklerine kadar hissetmiş birisi ve bugün sağlına kavuşmuş bir şekilde görüyoruz. 75 gün yoğun bakımda ve bunun 40 gününü entübe olarak geçirmiş Şakir Bey’in koronavirüsü atlatarak bugün sağlıklı bir şekilde karşımıza gelmesi ve bizi ziyaret etmesi bizi gerçekten mutlu etti. Şakir Bey’in tedavisinde özveriyle çalışan başta Anestezi ve Reanimasyon Kliniği’nde sorumlu Ali Fuat Hocamız ve diğer ekip çalışanlarını kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Bu süreçte sağlık çalışanları gerçekten yoruldu. Bu yorgunluğu en azından pozitif motivasyon önünde katkı sağlayabilecek birtakım yaklaşımlarda bulunmamız lazım. Bizim için en önemli kural, önce kendini korumaktır. Özellikle 3 kural dediğimiz temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet edersek emin olun sağlık çalışanları olarak biz daha fazla motive olacağız” ifadelerini kullandı.

“BU İŞİN ŞAKASI YOK”

Koronavirüse yakalanarak hastaneye kaldırılan ve 75 gün yoğun bakımda tedavi altında kalan 2 çocuk babası Şakir Bozkurt (59), “34 senedir hastanede personel olarak çalışıyordum. Ben de en sonunda koronavirüse yakalandım. 2 buçuk ay kadar yoğun bakımda yattım. Çok şükür sonunda sağlığıma kavuştum. Şimdi de ekibe ziyarete geldim. Başka Ali Fuat hocam olmak üzere tüm doktorlarımıza, hemşirelerimize ve sağlık personellerine çok teşekkür ediyorum. Ben hastanede santral memuruydum. Herkesi motive etmek için akıl verirdim. Bazı doktor ve yetkililere tecrübelerime dayanarak ‘şöyle yapın, böyle yapın’ şeklinde nasihat verdim. En sonunda ben yakalandım. Bu işin şakası yok. Herkes mesafe ve maske kurallarına çok dikkat etsin” şeklinde konuştu.


Yorumlar (0)