banner2

banner1

banner22

36 vagonlu tren yola çıktı

Marmaray’dan geçerek Avrupa’ya otomotiv yedek parçası ve beyaz eşya götürecek ilk blok tren, Arifiye’den yola çıktı. İftar saatinde Arifiye’den hareket eden tren, İstanbul’da mola verdikten sonra yoluna devam edecek.

SAKARYA 21.05.2020, 18:32
banner48

Türkiye’nin ihracat potansiyeli açısından yeni bir dönemi başlatacak olan ve Avrupa’ya Sakarya’da üretilen otomotiv yedek parçalarıyla beyaz eşya taşıyacak olan ilk blok tren yola çıktı.  Marmaray’ı kullanarak Avrupa yolunu tutan trende 36 vagon bulunuyor.  İstanbul’da mola verecek olan tren buradan tekrar yola çıkarak Macaristan, Avusturya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya gidecek.

550 METRE UZUNLUĞUNDA

Hareket öncesi görevliler iftar için erzaklarını lokomotife götürürken yol güvenliği için kontroller yapıldıktan sonra yola çıktı. Reysaş Uluslararası Taşımacılık AŞ tarafından tırlarla istasyona getirilen otomotiv parçaları ve beyaz eşya yüklü 36 konteyner, 550 metre uzunluğundaki 18 vagondan oluşan trene yüklendi. Asrın projesi Marmaray'ı kullanarak direkt Avrupa'ya gidecek tren, Marmaray sayesinde Anadolu'dan Avrupa'ya direkt ulaşarak ülkenin ilk ihracat treni olma özelliğini taşıyor. Reysaş Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven:  "Bu, bize yansıdığı kadar ihracat yapan insanların gelirlerine yansıyacak, ülkenin kalkınmasına faydalı olacak, daha çok ihracat yapacağız" dedi.

''YENİ BİR MİLAT YAŞIYORUZ''

Reysaş Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven,  bugün yeni bir milat yaşadıklarını belirterek, Anadolu'nun ihraç ürünlerinin Marmaray kullanılarak Avrupa'ya gideceğini söyledi. İhracatın bu sayede daha ucuz ve hızlı gideceğini vurgulayan Döven, "Anadolu Avrupa ile kucaklaşmış oluyor. Yüzyılın, miladın tüneli olan Marmaray'da yolcu taşınırken artık yük de taşınıyor." dedi. Döven, 36 konteynerden oluşan beyaz eşya ve otomotiv yan sanayi ihraç ürünlerinin Macaristan'a vardıktan sonra Slovakya, Çekya, Macaristan, Almanya ve Polonya'ya ulaştırılacağını söyledi.

“GURUR DUYUYORUZ”

Durmuş Döven, "Bundan sonra da inşallah Anadolu'yu Avrupa'ya hızlandırarak götüreceğiz. Tırlarla gittiğimizde çok ülkeden geçip acılar çekiyoruz. Vize parası, geçiş parası, şoför, tır karnesi, teker gibi... Ama bu gördüğünüz tren kalktığında 4-5 gün sonra Avrupa'nın göbeğine ulaşacak. Yani Anadolu'nun ihracatçıları daha ucuza, daha hızlı ve kolay ülkesini kalkındıran insanlar olacak. Bu, bize yansıdığı kadar ihracat yapan insanların gelirlerine yansıyacak, ülkenin kalkınmasına faydalı olacak, daha çok ihracat yapacağız. O yüzden bence bugün çok özel bir gün. Lojistik olarak bununla gurur duyuyoruz." diye konuştu.

Yorumlar (0)