banner2

banner1

banner22

1967 depreminin yıl dönümü

1967 Mudurnu Depremi ya da 1967 Sakarya Depremi, 22 Temmuz 1967 tarihinde yerel saatle 18:56'da Türkiye'de Bolu ilinin Mudurnu ilçesinde meydana gelen deprem. Büyüklüğü 6,8 Ms olan bu depremde 89 kişi öldü, 7116 bina hasar gördü.

SAKARYA 22.07.2020, 10:12 Editör: Aysima Kortak
1967 depreminin yıl dönümü
banner48

YIL DÖNÜMÜ

Türkiye'nin en riskli deprem bölgelerinden biri olan Sakarya'da 22 Temmuz 1967 depreminin yıl dönümü bugün. O büyük depremin üzerinden MTA raporunda "Adapazarı ili ile kasaba ve köylerinin halen kuruldukları yerlerden başka, zemini sağlam yerlere nakli ise çok detaylı etüdleri icab ettirir." deniiyor. O rapor dikkate alınmadığı için 17 Ağustos'ta binlerce can kaybı verildi. Bu depremin 1939 Erzincan Depremi'yle başlayan ve Kuzey Anadolu Fayı'nı takip ederek batıya yönelen deprem hareketliliğin bir parçası olduğu kabul edilmektedir. Bu deprem sırasında Kuzey Anadolu Fayı'nda 50 km'lik kırılma gözlendi. Bu bölgede, yine aynı fay hattı üzerinde 1957 yılında Abant Depremi olmuştu. Kaplıca su kaynaklarının da bulunduğu tektonik çöküntü özelliğine sahip bu bölgede tarih boyunca önemli depremler yaşandı.

BİRÇOK İLDE DE HİSSEDİLDİ

Deprem sırasında Sakarya'da elektrik ve telefon hatları kesildi, tren ve karayollarındaki kaymalar sebebiyle ulaşımda aksamalar yaşandı. Çok katlı binaların yıkılması ölü sayısının artmasına sebep oldu. Ölümlerin büyük kısmı Sakarya'da olmak üzere, Bolu, İstanbul, Kocaeli ve Bursa'da meydana geldi. Deprem, Eskişehir ve Ankara'da da hissedildi. İstanbul'un Çemberlitaş semtinde bulunan tarihi Vezirhan'ın bir kısmının çökmesi sonucu İstanbul'da bir kişi öldü. Şehirlerde beton yapılar zarar görürken kırsal bölgelerde ise yöreye özgü taş temelli ahşap karkas yapılar yıkıldı.

Yorumlar (0)