banner2

banner1

banner22

Yüksek risk altındalar

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral, “Pandemi süresince artan hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlerde bilinçsizce kullanılan mide koruyucu ilaçlar bağırsaklarda enfeksiyon riskini artırarak COVİD- 19’un daha ağır seyretmesine yol açabiliyor” dedi.

SAĞLIK 12.12.2020, 19:48 Editör: Aysima Kortak
Yüksek risk altındalar
banner48

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral, proton pompa inhibitörleri yani mide koruyucu olarak toplumda bilinen ilaçları alan hastaların COVID-19'un ciddi klinik sonuçları için yüksek risk altında oldukları uyarısında bulundu.

ENFEKSİYON RİSKİ ARTIYOR

American Journal of Gastroenterology Dergisi’nde yayımlanan mide asidini düzenleyen ilaçların COVİD-19’a yakalanma ihtimalini yükselttiği yönündeki rapora değinen Vedat Göral, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Mide koruyucu ilaçlar alanlarda COVİD-19 enfeksiyonu daha ağır seyredebilir. Bu ilaçların mide asit miktarını azaltma özelliği nedeniyle bağırsaklarda bakteriyel ve viral enfeksiyon riski artıyor. Bu nedenle, doktorların COVID-19 pandemisi sırasında, asitle ilişkili hastalıkların yönetiminde fayda-risk değerlendirmelerini göz önüne almaları gerektiği öneriliyor.

MİDE KORUYUCU KULLANANLARDA KORONA AĞIR SEYREDEBİLİR

Sabah akşam çift doz mide koruyucu alanlarda, tek doz mide koruyucu alanlara göre, COVİD-19’a yakalanma ve hastalığın seyrinin daha ağır olabileceğini dile getiren Göral, “Proton pompası inhibitörleri ile tedavi edilen hastaların COVİD-19 ile enfekte olma riskinin daha yüksek olabileceği belirtiliyor. Bu nedenle mide koruyucuların gerekmedikçe kullanılmaması öneriliyor. Corona dönemlerinde famotidin içerikli ilacın daha yararlı olacağı vurgulanıyor” diye konuştu.

BU İLAÇLAR SADECE REFLÜDE KULLANILIYOR

Toplumun büyük bir kesiminin evlerinde sürekli bulundurduğu ve sıklıkla kullandığı aljinik asiti barındıran ilaçlara da değinen Göral, “Bu ilaçlar sadece reflüde kullanılıyor. Mide asidine etkisi yoktur. Gastrit ve ülserde çok önerilmiyor” bilgisini verdi.

Yorumlar (0)