banner2

banner1

banner22

Türk Bilim Adamları Yapay Deri Üretiminde Çığır Açtı

Günümüzde her ne kadar tıbbi imkanlar gelişse de organ nakilleri ve yapay organlarla istenilen başarı elde edilemiyor. Türk bilim adamının geliştirdiği yöntemdeyse kişi kendi kendinin donörü oluyor.

SAĞLIK 21.08.2017, 12:38
Türk Bilim Adamları Yapay Deri Üretiminde Çığır Açtı
banner48

Prof. Dr. Ercüment Ovalı yaptığı çalışmada kan pıhtısındanyola çıkmış. Bilim adamı pıhtının yapısını güçlendirmiş ve bu yapıdan da 3boyutlu bir iskelet meydana getirmiş. Bu yapının içinde yağ kök hücrelerine yerverilmiş ve en üst katmana da deri hücreleri yerleştirilmiş. Aslında çalışmadadaha farklı konfigürasyonlar da test edilmiş fakat en başarılı sonuçlar bubirleşimde elde edilebilmiş.

Yanık vakaları için ümit vadediyor Profesörün belirttiğinegöre çalışma özellikle de yanık vakalarında ve ciddi deri kayıpları yaşanankazalarda faydalı olabilir. Bilindiği üzere özellikle de yanık vakaları oldukçariskli zira hastanın sonu ölümle bile sonuçlanabiliyor ki hastanın yaşadığıdurumlarda da deri olmadığı için yanığın meydana geldiği bölgedeki yapılarbirbirine yapışabiliyor ve bu da bazı uzuvlarda işlev kaybına neden olabiliyor.Tabi tedavi başarılı bir şekilde ilerlerse herhangi bir işlev kaybıolmayabiliyor ancak durum yine de riskli.

Hasta kendisinin vericisi olacak Bu açıdan yeni çalışma hemestetik açıdan hem de tedavi sonrası işlevsellik bakımından hali hazırdakisentetik materyallere ve kadavradan nakledilen dokulara nazaran çok daha etkilibir çözüm olacağa benziyor. Üstelik yeni çözümün bizzat hastanın kendi kanhücrelerinden ve kök hücrelerinden üretilmesi de bünye ile uyumluluk bakımındankıyaslanamayacak düzeyde başarı vadediyor.

Çalışmada şu an farelerde yapılan deneylerde başarılısonuçlar elde edilmiş ve bilim adamlarına göre bünyeye yabancı herhangi maddeiçermediğinden ötürü insanlarda kullanıma çabucak geçilebilecek.

Bu kadar önemli bir gelişme olması sebebiyle tıp dünyasınıngündemi olmayı başaran çalışma ABD Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneğitarafından En İyi Deneysel Araştırma Ödülü’ne layık görüldü. Yapay derininDermoTürk adı altında hastalara uygulanması beklenirken Prof. Dr. ErcümentOvalı, Prof. Dr. Ethem Güneren, Dr. Mustafa Aykut Özgür, Prof. Dr. Halilİbrahim Canter, Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın, Prof. Dr. Süleyman Kaplan, Dr.Fatma Nilay Yoğun ve Dr. Emre Gönenç Baygöl 8 Ekim’de Orlando’da düzenlenecekolan törende ödüllerini alacak.


Editör: Şebnem Cerrah

Yorumlar (0)