banner2

banner1

banner22

Tedirgin eden gelişme

Tüm dünya bir buçuk yıldan uzun süredir koronavirüsle mücadele ediyor. İngiltere'de yapılan yeni bir araştırmaya göre, hastalığın ilk 5 belirtisi değişti. Yeni görülen semptomlar ise yüksek ateş, titreme, devamlı öksürük, koku kaybı ve değişikliği ile tat kaybı ve değişikliği olarak belirlendi.

SAĞLIK 13.09.2021, 10:02 Editör: Nisa Çoban
Tedirgin eden gelişme
banner48

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsle mücadele halen devam ediyor. Şu ana kadar virüs nedeniyle 5 milyon kişi yaşamını yitirdi. Koronanın en dikkat çeken varyantı ise Delta oldu.

DELTA VARYANTININ BULAŞICILIĞI DAHA YÜKSEK

İlk olarak Hindistan'da görülen Delta varyantının daha bulaşıcı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Söz konusu varyant küresel vaka artışının bir numaralı nedeni olarak gösteriliyor.

KORONA BELİRTİLERİ DEĞİŞTİ

Hürriyet'te yer alan habere göre İngiltere'den gelen son rapor ise varyantlar ve aşı olan kişilerde farklı semptomların görülmesi nedeniyle korona belirtilerinin değiştiğine işaret ediyor. Yeni 5 belirti şöyle:

Yüksek ateş

Titreme

Devamlı öksürük

Koku kaybı ve değişikliği

Tat kaybı ve değişikliği

Uzmanlar bu belirtilere sahip olan kişilerin aşılı olsun ya da olmasın mutlaka test yaptırmaları gerektiğinin altını çiziyor.

VARYANTLARIN EN YAYGIN BELİRTİLERİ

Uzmanlar ayrıca bunun sadece en yaygın 5 semptom olduğunun altını çiziyor. Mu ve Delta varyantlarına yakalanan kişilerde görülen semptomların tam listesi ise şöyle:

Yüksek ateş

Titreme

Devamlı öksürük

Koku kaybı veya değişikliği

Tat kaybı veya değişikliği

Baş ağrısı

Olağandışı yorgunluk

Boğaz ağrısı

Bilinçte bulanıklık

Deri döküntüsü

Ağız veya dilde meydana gelen değişiklikler

Kırmızı ve ağrılı parmaklar veya ayak parmakları

Nefes darlığı

Göğüs ağrıları

Kas ağrıları

Boğuk ses

İshal

İştahsızlık

Karın ağrısı

Burun akması

Hapşırma

    Yorumlar (0)