banner2

banner1

banner22

Sen iyileştin şimdi…

Sakarya’da uygulanan immün plazma tedavisiyle yoğun bakımda hızla iyileşen hastaların olması sevindirirken donör bulunamaması can sıkıyor. Covid-19 tedavisi görmüş ve sağlığına kavuşmuş insanların bağış yapması bekleniyor.

SAĞLIK 28.04.2020, 18:27 Editör: Ebru Bulut
Sen iyileştin şimdi…
banner48

AĞIR HASTALARDA DENENDİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ya da covid-19 ile mücadelede her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Dünyanın hazırlıksız yakalandığı korinavirüs salgınıyla mücadelede sağlık çalışanların özverisi herkesçe biliniyor. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan “İmmün Plazma” tedavisiyle yoğun bakımda ki hastaların iyileşmesi umutları artırdı. Covid-19 tedavisi görmüş ve sağlığına kavuşan insanlardan alınacak kan plazmaları hastalara umut oldu.

DONÖR BULMAK SIKINTILI

Sakarya’da Covid-19 tedavisi görmüş ve sağlığına kavuşan yüzlerce insan var. Sağlık çalışanları covid-19 tedavisi görüp sağlığına kavuşanlara “Sen iyileştin şimdi iyileştirme sırası sende” diyerek donör olmalarını istiyor. Covid-19 tedavisi gören kadınların erkeklere oranla daha çok donör olmak istedikleri öğrenildi. Kan plazması bulaşıcı hastalık taşımayan sağlıklı erkeklerle, doğum yapmamış kadınlardan alınabiliyor. Annelerden kan plazması alınamaması nedeniyle donör sıkıntısı yaşanıyor.

NEGATİF KAN GRUPLARI

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde covid-19 tedavisi gören ve hastalığı ağır geçiren vakalar için gönüllü donörler aranıyor. Özellikle AB negatif ve B negatif kan grubunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Covid-19 tedavisini tamamlamış, son testi negatif çıkmış özellikle erkek ve doğum yapmamış kadın donörlerin kan plazması bağışlaması yeni hastalarında iyileşmesine neden olacak.

İMMÜN PLAZMA TEDAVİSİ NEDİR?

İmmün plazma tedavisinde koronavirüs (Kovid-19) tanısı konan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan alınan ve Türk Kızılayı tarafından toplanan kan plazmalarının ağır durumdaki vakaların tedavisinde kullanılması amaçlanıyor. Bu sayede kan plazması ile kritik durumdaki hastaların tedavi edilmesi hedefleniyor.

Plazmada yer alan "immünglobulin" denilen antikorlar, yoğun bakıma alınmış, solunum sıkıntısına girmiş, durumu kötüye giden ve riski yükselmiş hastaları tedavi edici özellik taşıyor.

BAĞIŞ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Plazma bağışı için "Kovid-19 tanısı alındıktan sonra uygulanan tedavi ile iyileşen ve taburcu olan 18-65 yaş aralığında olup kan verme özelliklerini taşıyan, kan vermeye engel teşkil eden hepatit, HIV, spilis gibi hastalıkları bulunmayan" kişi şartları aranırken süreç şu şekilde işleyecek:

1- Kişinin koronavirüsle enfekte olduğu yapılan testlerle belirlenecek.

2- Hastaya tedavi süreçleri uygulanacak.

3- Tedavi süreçleri sonrası iyileşen kişi kan bağışından önce 14 gün bekleme sürecine girecek.

4- Plazma bağışından önce tekrar test yapılacak.

5- Negatif sonucu gösteren raporla bağışçı Kızılay'ın aferez bağış noktalarına gidecek.

6- Bağışçının kan vermesinde sakınca olup olmadığı tespiti yapılacak ve beyanı ile onam formu alınacak.

7- Kan bağışçısının kanında bulunan ve hastanın ihtiyacı olan plazma, aferez cihazında ayrıştırılacak ve diğer bileşenler kan bağışçısına geri verilecek.

8- Alınan plazma için standart testler uygulanacak.

9- Testleri tamamlanan plazma, tedavi bekleyen uygun hastalar için ilgili hastanelere ulaştırılacak.

Yorumlar (0)