banner2

banner1

banner22

Şehirde korkutan tablo!

Haziran ayında neredeyse sıfıra düşen günlük vaka sayıları 60’a kadar yükseldiğini belirten Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “Vaka sayıları yeniden yükseldi. Maske, mesafe ve hijyene dikkat edelim” dedi.

SAĞLIK 15.09.2020, 12:52 Editör: Gizem Demirsoy
Şehirde korkutan tablo!
banner48

BAYRAM SONRASI ARTIŞ

Doç. Dr. Öğütlü, “Sakarya, Türkiye’nin bir ili. Türkiye’de ne yaşanıyorsa Sakarya’da da aynı şey yaşanıyor. Her ne kadar illerin kendilerinin alacağı tedbirler konusunda bağımsız bırakılsa da birçok konuda Türkiye ile ortak hareket ediyoruz. Türkiye’de yaşanan vaka artışına Sakarya’nın reaksiyonsuz kalması mümkün değildi. Sakarya da, Haziran ayında neredeyse sıfırlara düşmüş vaka sayılarında artış yaşıyor.  Özellikle bayram sonrası bir artış yaşandı. Haziran ayında azalan vaka sayıları şu anda 60’lı rakamlara kadar yükseldi.  Çok şükür ki bizim yatak ya da yoğun bakım sıkıntımız olmadı” dedi.

GRİP BİLİNMEZLİĞİ

Doç. Dr. Öğütlü, “Tüm Türkiye’de birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz. Aynı zamanda da grip sezonu başlıyor. Mevsimsel grip ile birlikte Covid-19’un enfeksiyon yapması ile nasıl bir tablo olacağını hiç kimse bilmiyor. Belki grip nedeniyle vakalar azalacak, ya da ikisi beraber daha kötü bir tablo çizecek bunu kimse bilemiyor ve ön göremiyor. Bunu hep beraber bekleyip, göreceğiz. İkinci dalga yüzde 100 oluşacak diye bir şey yok. Şu an insanlar arasında bağışıklık artıyor. Aşının Ocak, Şubat ayları gibi çıkması bekleniyor. Belki bu tedbirlerle ikinci dalga başlamadan bitebilir, ya da mevsimsel griplerle birlikte vaka artışı olabilir. Tabii tam net olarak bilinmiyor bunlar” dedi.

‘SERVİS SIKITIMIZ YOK’

Doç. Dr. Öğütlü, “Şehrimizde Covid-19 vakaları için yeterli sayıda yoğun bakım yatağı ayırdık. Aynı şekilde servis yataklarımızda da bir sıkıntımız yok. Bunun dışında diğer konularda nörolojik hastalarda, koronel yoğun bakım sıkıntısı yaşıyoruz. Bu genel anlamda Sakarya’nın hem yatak, hem de yoğun bakımla ilgili sıkıntısıydı. Bu sene yaklaşık yüze yakın yoğun bakım sayımızı arttırdık, yatak sayımızda da çok şükür artış oldu. Eski Kadın Doğum Hastanesi’nin pandemi hastanesi olması, yeni Kadın Doğum Hastanesi’nin 370 yataklı olması, Toyotasa Hastanesi’nin 55 yataktan 110 yatağa çıkacak olması ve ilçe hastanelerinin hızlı bir şekilde bitmesi yatak sayımızda düzelme sağladı” ifadelerine yer verdi.

‘AMELİYATLAR DURMADI’

Doç. Dr. Öğütlü, “Pandemi döneminde aciliyeti olmayan ameliyatlar ertelenmişti. Mesele safra kesesi ameliyatını bugün de yapabilirsiniz, 3 ay sonra da… Aciliyet gerektirmeyen ameliyatları durdurduk, ama acil ameliyatlar hiçbir zaman durmadı. Randevulu ameliyatlar dediğimiz ameliyatlar için erteleme söz konusuydu. Ertelenen ameliyatları bu dönemde yapmaya çalıştık. Hala devam ediyoruz. Koronavirüs tedbirleri kapsamında, MHRS randevulu sisteme göre hasta muayenesi ve hasta ameliyatları devam etmektedir” dedi.

FEDAKARLIK İÇİNDE

Doç. Dr. Öğütlü, “Beraber çalıştığımız sağlık personeli özverili, fedakarlık, içerisinde aylarca evine gitmedi. Bir arkadaşımızın testi pozitif geldiğinde ısrarla, ‘Hocam ben tüm giysilerimi giyerim, kimseye bulaştırmam. Buranın bana ihtiyacı var. Çalışmak istiyorum’ dediğinde hepimizin gözleri dolmuştu. Bu tabii çok güzel anılar ve sağlık personeli arkadaşımızın özveriyle çalıştığını gösteriyor. İnsanlar dışarı çıkmazken, sağlık personeli arkadaşlarımızın en ön safta çalışması bizler için birer anıdır. Anı olarak kalmasını istiyoruz, ama maalesef devam ediyor” dedi.

MASKEYE DİKKAT EDELİM

Doç. Dr. Öğütlü, “Bu süreçte vatandaşlarımıza çok fazla görev düşüyor. Tek başına sağlık çalışanlarının mücadele etmesi ile bitmeyecektir. En önemli şey bulaşın önlenmesidir. Bunun için de yapılması gereken 3 basit şey var; Maske, mesafe ve hijyen. Özellikle maske çok önemli. Maske takan kişilerin yüzde 80’e kadar bulaştırmayacağı gösterilmiş. Maske takanların enfekte olmayacağı gösterilmiş. Bu kadar net veriler varken, hala maske takmayan insanları anlayamıyoruz. Etrafına baktıklarında birçok kişinin vefat ettiklerini görüyorlar. Birilerinin ölümüne neden olmak ne kadar ağır şeyse, maske takmamak da o kadar ağır. Lütfen vatandaşlarımız maske takmaya dikkat etsin. Birlikte yaptığımız mücadeleyle bu salgını yeneceğiz” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi / Nazile Akarsu


Yorumlar (0)