banner2

banner1

banner22

Öğütlü açıkladı...

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Sakarya’da 1’i entübe olmak üzere, 80 civarında yatan hasta olduğunu ve son hafta vefat eden 3 kişiyle beraber toplam vefat sayısının 100 civarında olduğunu belirtti. Öğütlü, “Bayram sonrası sayı arttı, ama şu anda iyi durumdayız” dedi.

SAĞLIK 10.06.2020, 01:31 Editör: Ebru Bulut
Öğütlü açıkladı...
banner48

‘SIKINTI YOK’ DİYEMEYİZ

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Covid-19 salgınındaki son durumla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Öğütlü, “Biz her gün dünya verilerini, Türkiye verilerini ve Sakarya verilerini takip ediyoruz. Dünyadaki günlük vaka sayıları her gün artıyor. Vaka sayıları Türkiye’de düştü, Sakarya’da da düştü. Ama dünyada artıyor. Bu demek değildir ki dünyada bu veriler artarken, günlük vaka sayısı eğim yukarı doğru gidiyor. ‘Koronavirüs ülkemizde ya da şehrimizde kontrol altında, bundan sonra sıkıntı yok’ diyebilme şansımız yok. Biz bunu özellikle devamlı olarak Sayın Valimizle birlikte ilimizde farklı şekilde duyurmaya çalışıyoruz” dedi.

VAKA ARTIŞLARININ NEDENİ

Salgının Nisan ayı ortalarında pik yaptıktan sonra düşüşe geçtiğini anlatan Öğütlü, “Salgın şu anda hafif yatay şekilde devam ediyor. Ara ara artışlar görüyoruz. Bayramlaşmalar ve asker uğurlamaları bir araya gelince vaka sayısında artış oldu. Ama çok şükür birkaç gündür biz yine düşük seviyelerimize inmeye başladık. Bu bizim için gerçekten sevindirici. Ama Türkiye’ye baktığımızda bazı illerdeki artışlar, bizdeki hareketlenmeler her an tekrar en ufak bir tedbir aksaklığında vakaların artacağını gösteriyor” şeklinde konuştu.

İLERİYE DÖNÜK PLAN

Öğütlü, “Günlük vakaya göre aksiyon gösterip ona göre ayarlamalar yapılıyor. Biz, Sakarya’nın 3 ay sonrasında nasıl olacağını düşünerek pandemi planı yapıyoruz. Şu anda en büyük korkumuz insanların tedbiri bırakması. Hava düzeldi, sıcaklar arttı, tatil dönemi ve okullar kapalı. Haliyle insanlar dışarıya çıkıyor, bir yoğunluk var ve bir şeyler yapmak istiyorlar. Ama tedbirleri bırakmamaları gerekiyor” diye belirtti.

25 GÜNDE 3 VEFAT

Sakarya’nın virüs bilançosuyla ilgili son bilgileri paylaşan Öğütlü, “Salgın başladığından bu yana bizim toplam vaka sayımız 2 bini geçti. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Çok şükür son 20-25 güne baktığımız zaman toplamda 3 tane vefat sayımız var. Bunlar da 70-80 gündür hastanede yatan yaşlı hastalardı. Son bir ayın ortalamasına baktığımız zaman günlük vaka sayısında 10’lara düştük. Hatta bazı günler 2-3-5 gibi sayıları gördük. Bayramdan sonra tekrar 30’lu vaka sayılarını görmemiz bizi tedirgin etti. Çünkü ilk başta logaritmik olarak hızlı artan illerden biriydik. Ancak çok güzel önlemler aldık ve iyi durumdayız” ifadelerini kullandı.

TOPLAM 80 HASTA VAR

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatan hasta sayılarını da veren Öğütlü, “Koronavirüs nedeniyle hastanemizde yatan hasta sayısını 20-30 sayılarına düşürmüştük. Şimdi tekrar 70-80 oldu. Ama baktığımız zaman birçok ile göre iyi durumdayız. Yoğun bakımda şu an 1 tane entübe hastamız var. İnşallah o da iyileşirse belki hiç hastamız kalmayacak” diye belirtti.

ENFEKTE OLAN SAĞLIKÇILAR

Öğütlü, “Ağır yoğun bakım ve entübe hastaları salgının ilk zamanlarındaki gibi fazla değil. Vaka oluyor mu tabii ki oluyor.  Bizim 190 civarında sağlık çalışanımız enfekte oldu. Şu anda 7-8 sayılarına düştü. Birkaç vaka dışında da öyle çok ağır bir tablo yaşamadık. Onlar da çok şükür iyileştiler. Sağlıkçılarımızın hiçbirinin korona olmasını istemezdik, ama dünya geneline baktığımızda hatta Türkiye’de bile gördük maalesef vefat eden meslektaşlarımız oldu. Sakarya’da en azından öyle bir durum olmadı, ona dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.

FİLYASYON EKİPLERİ

Salgınla birlikte yaklaşık 250 kişilik bir filyasyon ekibi kurduklarını dile getiren Öğütlü, “Bire bir tüm temasları, tüm vakaları takip ettik. Bir kişide hastalık bulduğumuzda ona temas ettiklerinin dışında bulaş yayılmaması için tüm tedbirliklerimizi aldık. Aile hekimlerimizle, ilçe sağlık müdürlüklerimizle, buradaki bulaş şube hastalıkları operasyon merkezimizle çok güzel bir şekilde çalıştık. O yüzden Sakarya’da bu sayılar neredeyse sıfıra yakın hale geldi. Bizim ilimizde sağlık çalışanları gerçekten fedakarca çalıştı. Tabii ki kurumlar arası işbirliği ve çalışma olmadığı sürece başarı elde etmek de mümkün değildi. Biz ne yaptık; Emniyetten yeterli desteği aldık, Milli Eğitim’den yeterli desteği aldık, AFAD’tan aldık, Kızılay ve Gençlik Spor’dan aldık. Sayın Valimizin de koordinesiyle çok güzel bir işbirliği yaptık” dedi.

‘BİRBİRİMİZİ UYARMALIYIZ’

Sokakta maske takma zorunluluğu getirilen illerden birinin de Sakarya olduğunu dile getiren Öğütlü,  “Herkesin maskeye ulaşması ve çoğu maske temin edildikten sonra maskemiz zorunlu hale geldi. 1 milyon nüfusun olduğu yerde 1 milyon tane kolluk kuvveti olmaz. Şimdi 1 milyon nüfuslu bir yerde halkın kendi kendini ikaz etmesi lazım. Maskesiz birini gördüğünde uyarmamız lazım. Bu gibi ikazları halkımızın artık yapması gerekiyor. Sosyal mesafe ile fiziki mesafe genel anlamda baktığımız zaman kafelerde, restoranlarda dikkat ediliyor. Ona göre ortam oluşturuldu. Bu kurallara yüzde 100 dikkat ediliyor mu derseniz? Yüzde 100 değil. Maskeyi yanlış takanlar var. Hatta basına da yansıdı. Maskeyi otobüste gözüne takıp da uyuyanlar var. Maskeyi düzgün takmak önemli” şeklinde konuştu.

“ASLINDA NORMALLEŞMEDİK”

Öğütlü, “Aslında normalleşmedik. Ben salgını şuna benzetiyorum, depremden sonra depremle yaşamayı öğrendik. Şimdi deprem olmayacak diye net bir şey söyleyebiliyor muyuz? Hayır. Dolayısıyla depreme uygun evlerimiz oldu, depreme uygun mimari tarzımız oldu. Keza aynı şekilde salgın olduğunda ilk aşamada gerekli olan kısıtlamalar yapıldı. Önce risk grubunda olan yaşlıları korumak gerekiyordu ve çok güzel bir şekilde bizim devletimiz bunu yaptı. Ondan dolayı dünyaya baktığımızda en az ölüm olan ülkelerden biriyiz. Şu anki süreç, ‘Yeni normalleşme’dir. Eski normal şu an için mümkün değil”  diye belirtti.

“BİLİNÇ OLUŞTU”

Salgın hastalığı korkusuyla hastanelere hasta gelmeme durumunun olduğunu belirten Öğütlü, “Gerçekten acil bir hastayı hiç kimse durduramaz, mutlaka hastaneye gelir. Gerçekten ciddi durumda hastalar da geldi. Sayılara baktığımız zaman çok düştü. İnsanların salgın döneminde çok fazla hastaneye gitmek istemediğini, gerçek aciller dışında diğer hastaların daha rahat bir şekilde tedavi olabildiklerini gösterdi. Tabii bu da ileri ki dönemde inşallah hastalarımızın acilleri boşuna meşgul etmeyerek gerçek acillerin önüne geçip, onlara engel olmamasını sağlayacaktır. İnsanlarda da bir bilinç oluştu” diye belirtti.

İLÇE HASTANELERİ DESTEK VERDİ

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü son olarak; “Şehrimizin o kadar güzel yapılanması var ki, bizim sadece merkezde biraz sıkıntımız vardı. Karasu, Geyve, Hendek, Akyazı hastanelerimiz var. Bu hastanelere olan üzüntümüz yeterince uzman doktorla dolduramıyorduk, yatakları dolduramıyorduk. Ama salgın döneminde bu hastaneler bize o kadar çok destek çıktı ki her hastanemizde şimdi Enfeksiyon Uzmanı ve Dahiliye Uzmanı var. O yüzden de korktuğumuz tabloyu yaşamadık” şeklinde konuştu.

Haber; Sibel Bulut/ Adapazarı Akşam Haberleri

Yorumlar (0)