banner2

banner1

banner22

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü açıkladı

Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Haberlisin.com’a yaptığı özel açıklamada, şehir genelinde artan vaka sayılarıyla ilgili olarak, “Kesin olarak sayıyı bilmesek dahi virüsün büyük çoğunluğu Delta varyantı olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullanırken artış nedeniyle hastanelerde yaşanacak yoğunlukla ilgili hazırlıklarını tamamladıklarını belirtti.

SAĞLIK 28.07.2021, 21:40 Editör: Nisa Çoban
banner48

VAKA SAYILARI DÜŞÜNCE MASKEDEN UZAKLAŞTIK”

Şehir genelinde Covid-19 vakalarında yaşanan artışla ilgili olarak Haberlisin.com’a özel açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi vaka sayılarında Sakarya’da da bir artış yaşandı. Vaka sayılarının artmasının nedenlerinden bir tanesi insanların kendilerini korumamasıdır. Maske bizim için çok önemli bir koruyucu, yaz olmasından kaynaklı ve birazda vaka sayılarının düşmesi nedeniyle vatandaşlarımız maskeden uzaklaştı. Delta varyantı mutasyonlar içerisinde en hızlı yayılan mutasyondur” dedi.

“YAZ AYLARINDA DAHA ŞANSLIYIZ”

Yaz aylarında olmamız nedeniyle virüse karşı daha şanslı olduğumuzu belirten Doç. Dr. Öğütlü, “Şu ana kadar mutasyon geçirmiş virüsler arasında en fazla bulaşıcı olan Delta varyantıdır. Bir de bu varyant varken bizimde tedbirleri azalttığımızı düşünürsek vakaların artamaması mümkün değildi. Yaz ayında olduğumuz için biraz daha avantajlıyız, kış aylarında olmuş olsaydık kapalı ortam da olunduğu için vakalar daha da artacaktı. Geçen seneki sayılara baktığımız zaman şu anda o aylardan daha fazlayız. Sebebi çabuk yayılan bir mutasyon ve insanların tedbirlerden uzak kalmasıdır” ifadelerini kullandı.

“ARTIŞ ENTÜBASYON HASTALARA YANSIYACAK”

Vaka sayılarında artışın entübe hastalara yansıyacağını belirten Doç. Dr. Öğütlü, “Sağlık sistemi dinamik bir sürece girdi son iki yıl içerisinde. Salgın analizi ve salgın yönetimi diye kavramlar var. Salgın yönetiminde sağlık sisteminin alt yapısını salgına göre düzenleme yapmak zorundasınız. Biz İl Sağlık Müdürlüğü ve hastane idareleri olarak bir araya gelemesek de dijital ortamda görüşerek gelişmeler üzerinde konuşma yapıyoruz. Vaka sayıları, yatış sayıları arttığında bunlar yoğun bakıma belki entübasyona yansıyacak bizlerde hızlı bir şekilde düzenleme yapıyoruz. Hastanelerde kalabalık ortam oluşmaması için düzenlemeler yapıyoruz. Hastane yataklarında covid-19 sayısı arttığında covid-19 hastalarına ayrılan yatak sayılarını artırmak zorundayız. Tabi ki bizlerde bu düzenlemeleri yaptık” şeklinde konuştu.

“POLİKLİNİKLERDE AKSAMA OLMAYACAK”

Vaka sayılarının artmasına yönelik olarak alınan tedbirlerin polikliniklerde aksamalara neden vermeyecek şekilde hazırlandığını belirten Doç. Dr. Öğütlü, “Vaka sayılarının artması kaynaklı polikliniklerde bir aksama olmayacak. Bizim şuanda en büyük silahımız aşı. Tüm Türkiye’de şuan da yüzde 60’ın üzerinde aşılama ortalaması var. Sakarya’da da şuan da yüzde 60’ın üzerinde, aşılama oranlarımızda bulaş sayısı azalıyor. Hastaneye yatma ve yoğun bakım yatışlarında aşılama sayesinde azalmalar yaşıyoruz. Aksi takdirde bu kadar bulaşıcı ve çabuk yayılan bir virüs için aşı olmasaydı çok daha farklı sayılarla karşı karşıya olabilirdik. Biz de aşıyı arttırarak hastane yatışlarını azaltmak istiyoruz. Bizim en büyük hedeflerimizden bir tanesi aşıyı yüzde 75’in üzerine çıkarmak. Tatilde, tarlada, bahçede olan hastaneye gelemeyen kişilere ulaşmak için her türlü tedbiri alıyoruz ve onları aşılamak için büyük bir gayret sarf ediyoruz” dedi.

“YOĞUN BAKIM SAYIMIZ YETERLİ”

Diğer hastaları etkilememek için yoğun bakım sayılarını belirli limitlerde tuttuklarını belirten Doç. Dr. Öğütlü, “Yoğun bakım hastanelerimizdeki yoğunluk oranları covid-19’a ayrılan kısım tüm yoğun bakımları kapsamıyor. Diğer hastalarımız da yoğun bakımda yatan var. Diğer hastalarımızın tedaviden mahrum kalmamaları için ve acil vakalarımız için yoğun bakımlarımızı belli bir sayıda tutuyoruz. Çok dinamik bir şekilde yoğun bakım sayılarımızı çok çabuk bir şekilde azaltıp, arttırabiliyoruz. Şuan da yoğun bakım sayılarımız da her hangi bir sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.

“VAKA SAYISI 4 KAT ARTTI”

Vaka sayısının 50’lere kadar düştüğü Sakarya’da 1 hafta içerisinde sayının 4’e katlandığını belirten Doç. Dr. Öğütlü, “Sakarya’da vaka sayılarında maalesef son haftalarda artış yaşanmaya başladı. Sakarya’da ellili rakamlara düşmüştük ama maalesef bir hafta içerisinde bu sayıların 4 kat arttığını gördük. Aşılama şuanda çok iyi gidiyor eğer bu şekilde aşılama yapmaya devam edersek tekrar düşeceğini düşünüyoruz. Delta varyantı şuanda yaygın olan varyanttır. Fakat tam bir Delta varyantı diyebilmemiz için tarama testi yapıyoruz. Tarama testlerini Ankara’ya gönderiyoruz, Ankara’dan da daha ileri testler yapıldığı için testlerin sonuçları aynı gün gelmiyor. Sonuçlar gelmeyince tam sayı olarak Sakarya’da ne kadar Delta varyantı var onu bilmiyoruz. Ama şuanda virüsün büyük bir çoğunluğu Delta onu söyleye bilirim” dedi.

GENÇLER AŞIDAN UZAK DURUYOR

Aşılama karşıtı 2 grubun olduğunu ve gençlerin aşı olmadığını belirten Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “Aşı olmayan çok fala bir kesim var. Açıkçası iki tane grup var aşıya karşı olan. Bir grup ve lakayt davrana bir kesim var.  Bu iki grup biraz farklı. Aşıya karşı olan grup çok fazla değil onları ikna etmeye çalışıyoruz, bilimsel kaynaklar sunuyoruz ama öbür gruba ulaşmaya çalışıyoruz. Aşılama çok önemli insanlar belki de aşının önemini algılayamadılar. Şuan da yoğun bakımlara baktığımız zaman yaş ortalamasının eskiye göre düştüğünüzüm görüyoruz. Çünkü 65 yaş üstü grup da aşılama oranı yüzde 85 lerde,  fakat 18-30 yaş aralığında aşılanma oranımız çok düşük.  Genç yaş nüfusunda yoğun bakıma düşenlerin sayısı da çok fazla. En önemlisi ölüm oranları aşılmadan dolayı vaka sayılarımız artsa da vefat sayılarımız da çok büyük bir artış yaşamadık. Bu çok büyük bir avantaj ve aşının gücü. O yüzden lütfen vatandaşlarımız aşılmaya inansın. Lütfen aşı olalım ve ekonomimizi de koruyalım.  Sakarya’da birinci doz aşılama da yüzde 61 civarındayız. Bu bize nüfusun çoğunluğunu aşıladığımızı gösteriyor. Fakat biz tam hedefe ulaşmadan bu işin peşini bırakmayacağız. Salgın şunda bitmedi lütfen maske, mesafe ve temizliğe dikkat edelim ve aşılarımızı yaptıralım” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)