banner2

banner1

banner22

Hastanede refakatçi tehlikesi

Türkiye'de koronavirüs vaka sayılarında artış sürerken, salgına karşı alınan tedbirlerin kapsamı da genişliyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın belirli bir yaşın üzerindeki koronavirüs hastalarının yanında refakatçiye izin vermesi de gündemdeki yerini koruyor.

SAĞLIK 13.12.2020, 12:02 Editör: Aysima Kortak
Hastanede refakatçi tehlikesi
banner48

Dünyada ve Türkiye'de koronavirüs salgınının başladığı günden bu yana çocuk hastalar dışında ölümcül tehlike nedeniyle refakatçi izni verilmiyordu. Ancak Türkiye'de artan vaka sayısı nedeniyle hem hastanelerin hem yoğun bakımların hem de sağlık çalışanlarının yükü arttı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı belli bir yaşın üzerinde bakıma ihtiyaç duyan Covid-19 hastalarına refakatçi izni verdi.

AİLEDEN BİR KİŞİ REFAKATÇİ ALINMAYA BAŞLANDI

Son aylarda hastanede yatan ve bakıma ihtiyaç duyan Covid-19 hastalarına aileden bir kişi refakatçi olarak alınmaya başlandı. Bu da virüsün bulaşmadığı refakatçıların bu hastalığın pençesine düşmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Uzmanlar, konuyu Milliyet'e değerlendirdi.

'ÜCRET ÖDEYİP REFAKATÇİ TUTAN VAR'

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkanı Dr. Kutbettin Demir: "Hastanelerde sadece bakım olarak düşünülmemeli, tıbbi bakım kısmını hemşireler, sağlık memurları, hasta bakıcılar zaten yapıyor. Ama hastanın ihtiyacının olabileceği başka durumlarda da hasta yakınının serviste yanında olması gerekli. O anlamda hasta bir refakatçi istiyorsa, sağlık kurumları talep ediyordur. Riskli olduğunu kabul ediyoruz. Ama bu tıbbi yetersizlikten çok eksiklikler açısından refakatçinin temin edilmesi önemli. Bazı duyumlar alıyoruz. Ücret ödeyip dışarıdan birini refakatçi olarak tutanlar var. Bu da parası olan insanın başkasını riske atması demek. Aslında genel durumu iyi olan pozitif bir hasta, genel durumu kötü olan bir pozitif hastanın refakatçisi oluyor. Yani hastalığı geçiren kişi olursa risk düşüyor. Tabii refakatçi pozitif vakanın da virüs yükü nedeniyle kendisini koruması gerek."

EĞİTİMLİ DEĞİLLER

Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği Başkanı Doç. Dr. Gürkan Sert: "Bu uygulama hakikaten çok düşündürücü. Bir zorunluluk getirilmesi o kişilerin sağlığı açısından ciddi bir tehlike içeriyor. Hasta yakınına 'Zorunlu olarak burada kal' deyip gerekli koşulları sağlamadan tutmak bulaş riski ile karşı karşıya bırakır. Genel olarak pandemi dönemleri sağlık sistemi üzerinde ağır baskı bırakır ve bu da sağlıkta insan gücünde ciddi zorluklara neden olabilir. Bu anlamda personel yetersizliğini anlayabiliyorum. Sağlıktaki insan kaynaklarımızı planlamak zorlaşıyor doğru ama bu şekilde de insanların sağlığını tehlikeye atacak bir yaklaşım da kabul etmek çok zor. Şu an hastanedeki tüm personelin bulaşıcı hastalıklar konusunda ve Covid'in geçişi hakkında ayrıntılı bir eğitim aldığını varsayıyoruz. Bu bağlamda bu konuda eğitimli olan bir profesyonelin bu hizmeti sağlaması sağlanmalı. Gönüllü kalmak isteyenler olursa onlar için de gerekli tüm önlemleri alarak kalmalarını sağlamak mümkün."

Yorumlar (0)