banner2

banner1

banner22

Diyetisyen Şenol zayıflamanın sırlarını anlattı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen sokağa çıkma yasakları ile birçok insan evlerine kapandı. Eve kapanan insanlar ise yaşadıkları kilo artışının önüne geçemedi. Pandemi süreci sonrasında zayıflamak isteyen insan sayısının arttığını söyleyen Diyetisyen Ece Şenol, insanların düzenli ve yeterli beslendiği takdirde fazla kilolardan kurtulabileceklerini ifade etti.

SAĞLIK 18.12.2020, 10:34 Editör: Aysima Kortak
Diyetisyen Şenol zayıflamanın sırlarını anlattı
banner48

İnsanların evde kaldıkları süreçte düzensiz beslenmesi ve koronavirüs sebebiyle fazla C vitamini takviyesi yaparak kilo aldıklarını ifade eden Şenol, “Bu durum da zayıflamak için bize başvuran insanlarımızın sayısının artmasına neden oldu” dedi.

4 YAPRAKLI YONCA MODELİ İLE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN

Türkiye’ye özgü bir beslenme modeli olduğunu dile getiren Şenol, “4 yapraklı yonca modeli olarak adlandırdığımız rehberimizde tabağımızı 4’e bölerek kullanıyoruz. İlk bölümde Protein grubundan et, süt, yumurta, tavuk, balık gibi ürünleri tercih ediyoruz. İkinci kısımda sebzeleri ekliyoruz. Üçüncü bölümde de sağlıklı yağlar olan kuruyemişleri takviye ediyoruz. Son bölümde de kefir, yoğurt, ayran gibi süt grubunu tercih etmemiz gerekiyor. Bunların yanında da mutlaka egzersiz yapmamız gerekiyor. Egzersizler vucudumuzda bağışıklılık sistemimizi destekler ve gücümüzü arttırır. Online programlardan veya internet üzerinden videolar izlenerek haftada 3-4 gün egzersiz yapmak gereklidir” ifadelerini kullandı.

“MİNERALLERE DİKKAT ETMELİYİZ”

Kilo vermek için bir anda yemek yemeyi bırakmak bağışık sistemini baskıladığını ve insan vücudunun hastalıklara açık hale getirdiğine değinen Şenol, yasak süresinde dikkat etmemiz gereken mineralleri ise şu şekilde sıraladı; “Günde 2-3 porsiyon çinko içeren kırmızı et grubu, süt, yumurta, yağlı tohum gibi ürünleri tüketmeliyiz. Bunun dışında kabak çekirdeği gibi kuruyemişlerden elde edebileceğimiz magnezyum bizim listemizde mutlaka olmalıdır. Bir diğer mineral olan folik asiti ise günde 2-3 porsiyon tüketmemiz gerekmektedir. Ispanak, brokoli gibi yeşil yapraklılar tüketilerek bu ihtiyaç sağlanabilir. Son olarak C vitamini tüketmemiz gerekiyor. Günde 4-5 porsiyon tüketmemiz gerekiyor. Aynı zamanda meyvelerde şeker bulunması nedeniyle şeker tüketimini azaltmak için kivi ve limon gibi C vitamini kaynaklarını öneriyoruz.”

“GÜNDE 3 ÖĞÜN BESLENMENİN DIŞINDA FAZLA BESİNE İHTİYAÇ DUYULMAZ”

Zayıflamak isteyen insanlara tavsiyelerde bulunan Şenol, “Ülkemizdeki insanlarımızın birçoğu D vitamini eksikliği yaşıyor. Covid-19 için yapılan çalışmalar neticesinde D vitaminini yeteri kadar alan insanların bu hastalığı yakalanma riskinin daha az olduğunu görüyoruz. Bu yüzden yumurta, yumurta sarısı, somon, uskumru gibi ürünleri tüketmeliyiz. Güneş ışığını ise günde 15-20 dakika, bileklerimiz açık olacak şekilde almamız gerekiyor. Ayrıca insanlarımız günde 3 öğün beslenmenin dışında fazla besine ihtiyaç duymaz. Düzenli beslenerek kilo verebiliriz. Mutlaka insanlarımız yediklerini not etsinler ve 4 yapraklı yonca sistemine uyarak sağlıklı beslenerek ve kilo verebilirler. Bunun yanında vücudumuzdan atılması gereken atıklar için günde 10-15 bardak su tüketmek ve mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor” dedi.

Yorumlar (1)
Ahsen 2 ay önce
Ece hanımdan 3 ay danışmanlık aldım ve kendimdeki değişime ben bile inanmıyordum. o benden daha çok inanıyordu :) sonuç kalıcı oldu tekrakr teşekküe ederim