banner2

banner1

banner22

Deneme merkezlerinden birisi…

Covid-19'a karşı geliştirilme aşamasında olan aşılardan birinin denemeleri Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılacak. 80 gönüllüye Eylül ayının ikinci haftasından itibaren aşı yapılmaya başlanacak.

SAĞLIK 28.08.2020, 11:53
Deneme merkezlerinden birisi…
banner48

80 GÖNÜLLÜ ARANIYOR

Tüm dünya Covid-19 aşısına odaklandı. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de aşı bulma ve geliştirme çalışmaları aralıksız sürüyor. Bir yandan korona ile amansız mücadele sürerken diğer yandan da aşıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Türkiye’de geliştirilen aşıların insanlar üzerinde deneneceği merkezler arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi de bulunuyor. SAÜEAH'ta Eylül ayının ikinci haftasından itibaren uygulanmaya başlayacak aşı için 80 gönüllü aranıyor. Şu ana kadar 9 gönüllü aşının testi için başvurmuş durumda.

KARABAY ORGANİZE EDİYOR

Aşının uygulanması ve takibi işlemleri SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı ve SAÜEAH Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalından Prof.Dr. Oğuz Karabay tarafından yürütülecek. Aşı öncesinde, kişilere aşının olumlu ve olumsuz yönleri anlatılacak. Bununla birlikte test aşısı uygulanacak kişilerin bazı masrafları da karşılanacak. Uzmanlar özellikle şeker ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan yaşlıların korunma için başvurmasını öneriyor.

Yorumlar (0)