banner2

banner1

banner22

D vitamininin koronavirüs riskini azalttığı tespit edildi

ABD'de yapılan bir çalışma D vitamininin koronavirüse yakalanma riskini yarı yarıya azalttığını ortaya çıkardı. ABD'deki yeni bir araştırmaya göre, yeterli D vitamini seviyesine sahip hastaların koronavirüs (Covid-19) kaynaklı enfeksiyon riskinin diğer hastalara kıyasla daha düşük olduğu tespit edildi.

SAĞLIK 26.09.2020, 15:14
D vitamininin koronavirüs riskini azalttığı tespit edildi
banner48

ABD’de Boston Üniversitesi tıp fakültesinin yeni araştırmasında, D vitamini yeterliliği olan kişilerin koronavirüs kapma ve ölme olasılığının düşük olduğu tespit edildi. PLOS One adlı akademik dergide yayımlanan çalışmada, koronavirüs rahatsızlığıyla hastaneye yatırılan 235 hastadan D vitamini düzeylerini ölçmek için kan örnekleri alındı. 40 yaşın üzerindeki hastalarda, yeterli D vitamini seviyesine sahip olanların, eksik olan hastalara göre ölme olasılığının yüzde 51'den daha düşük olduğu belirtildi.

YETERLİ D VİTAMİNİ KORONAVİRÜSE YAKALANMA RİSKİNİ YÜZDE 54 AZALTABİLİR

Kısa süre önce yeterli D vitamininin koronavirüse yakalanma riskini yüzde 54 azaltabileceğine yönelik başka bir çalışma yayımlayan Dr Michael Holick, vitaminin üst solunum yollarını etkileyen diğer virüslere karşı da yardımcı olabileceğini savunuyor.

Yorumlar (0)