banner22

Başarılı müdahale

Özel Medar Hastanesi Sakarya, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Uysal, bebekliğinden beri parmak ucunda yürüyen 14 yaşındaki hastaya kas gevşetme operasyonu ile başarılı bir müdahale gerçekleştirdi.

SAĞLIK 22.12.2020, 09:51
Başarılı müdahale
banner48

KAS GEVŞETME OPERASYONU

Kısa süre Özel Medar Hastanesi Sakarya’da hasta kabulüne başlayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Uysal, bebekliğinden beri parmak ucunda yürüyen ve yürüme bozukluğu yaşayan 14 yaşındaki hastaya yönelik başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Gerçekleşen ameliyatın ardından hastaya uygulanan operasyon hakkında bilgi veren Prof. Dr. Uysal, yürüme dengesini zamanında sağlayamamış çocukların mutlaka bir ortopedist kontrolünden geçmesi gerektiğini aksi halde ise ilerleyen dönemde bu rahatsızlıktan dolayı ameliyat uygulandığını kaydetti.

banner84
YÜRÜME DENGESİ SORUNU

Prof. Dr. Uysal ayrıca, “Aşil tendonu bacağımızın arkasında yer alan, ayağımızı yere doğru bastırmaya yarayan vücudumuzun en güçlü tendonudur. Yürüme dengemizdeki en etkili tendondur. Bu nedenle bebekler ilk yürümeye başladıklarında parmak ucunda yürüme eğilimindedirler. Sonrasında bu durum diğer kas gruplarının güçlenmesi ile dengeli hale gelerek düzelir. Bazı durumlarda bu dengelenme normal sürede sağlanamaz ve çocuk daha kolayına geldiği için parmakları üzerinde topuğuna basmadan yürümeye devam eder. Bu durum alışkanlık yapar ve aşil tendonun boyu kısalık oluşur. Bu kişiler bir süre sonra isteseler de topuğunu yere değdiremez duruma gelir. Bu durum ihmal edilirse ileri yaşlarda yürüme güçlüğüne yol açan sakatlayıcı bir deformite haline gelebilir. Geç kalınmış olgularda tedavi için çoğu zaman ameliyat gereklidir. Ameliyat ile bu tendonun boyunu uzatmak amacıyla gevşetme işlemleri yapılır. Bu nedenle yürüme dengesini zamanında sağlayamamış çocukların mutlaka bir ortopedist kontrolünden geçmelerinde fayda vardır” diye konuştu.

Yorumlar (0)