banner2

banner1

banner22

35 günde 65 bin kişi aşılandı

Sakarya’da 14 Ocak’tan bu yana 65 bin kişiye koronavirüs aşısı yapıldığını belirten Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzman Doktor Selin Tunalı Çokluk, aşılama çalışmalarının devam ettiğini belirterek vatandaşlara aşı yaptırın çağrısında bulundu.

SAĞLIK 19.02.2021, 09:52 Editör: Aysima Kortak
banner48

ÖĞRETMENLER, ASKERLER VE POLİSLER AŞILANACAK
14 Ocak’ta tüm Türkiye’de başlayan koronavirüs aşılamasıyla ilgili olarak Sakarya’da 35 günde aralarında sağlık çalışanlarının da bulunduğu yaklaşık 65 bin kişiye aşı yapıldı. Bazı sağlık çalışanlarına ikinci doz aşıların yapılmaya başlandığını belirten Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzman Doktor Selin Tunalı Çokluk, vatandaşlara aşı yaptırmaları konusunda çağrıda bulundu. Uzman Doktor Selin Tunalı Çokluk, “Aşılama işlemleri sağlık çalışanlarımızla başladı ve şuan 65 yaş üstüyle devam ediyor. İlerleyen günlerde Sağlık Bakanlığımızın tanımlamasıyla beraber Öğretmenler, Milli Savunma Bakanlığına bağlı personeller ve polislerimizin aşılamaları devam edecek” dedi.

65 BİN KİŞİ AŞILANDI
Kısa sürede 65 bin kişiyi aşıladıklarını ve aşılama çalışmalarının sürdüğünü belirten Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzman Doktor Selin Tunalı Çokluk, “Sakarya’da 14 Ocak itibari ile İl Sağlık Müdürümüzün ilk aşıyı olmasıyla aşılama çalışmalarımız başladı. İlk etapta aşılama sağlık çalışanları ile başladı. Daha sonra 90 yaş üstü ve aşamalar şeklinde ilerleyerek 65 yaşa kadar indik. Şuanda 65 yaş üzeri vatandaşlarımız için aşı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sakarya’da yaklaşık 65 bin vatandaşımız aşılanmış durumda. Hala aile sağlık merkezlerimizde ve hastanelerimizde aşılama çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca evde sağlık hizmeti alan vatandaşlarımız için İlçe Sağlık Müdürlüğünce evlere giderek açılama çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.

AŞI DANIŞMA HATTI KURULDU
Vatandaşların sorun yaşamamaları için Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde ‘Aşı Danışma Hattı’ oluşturduklarını belirten Uzman Doktor Selin Tunalı Çokluk, “İlimizde Aşı Danışma Hattı oluşturduk ve vatandaşlarımız herhangi bir sorun yaşamaları halinde sorunlarını buraya iletebiliyorlar. Biz de her türlü sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Aşı çalışmalarımız sağlık çalışanları ile başladı. Şuanda ise 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın aşılanması ile devam ediyor. İlerleyen günlerde de yine Sağlık Bakanlığımızın tanımlamalarıyla beraber hizmet sektöründe yer alan öğretmenlerimiz, polislerimiz gibi personellerimizin aşılanmalarıyla devam edilecek. Bu süreçte biz de hizmetimizi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘NORMAL HAYATA DÖNMEK İÇİN AŞI ŞART’
Aşının bağışıklık sistemi için oldukça önemli olduğunu belirten Uzman Doktor Selin Tunalı Çokluk, “Aşı bağışıklık için çok önemli. Bu hastalığın bulaşıcılığının çok yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle toplum bağışlılığını bir an önce sağlamamız gerekiyor ki, hastalığın bize zarar vermesini önleyebilelim. Normal hayatımıza daha rahat bir şekilde ulaşabilelim. Tabi ki maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım. Bunun için vatandaşlarımız randevularını alarak sağlık merkezlerimize gelebilirler. Bizim günde yaklaşık 17 bin kapasiteli aşılama randevularımız var. Vatandaşlarımızın randevu konusunda herhangi bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum. 182, MHRS ve E-NABIZ üzerinden randevularını alabilirler. Ayrıca herhangi bir sorun yaşarlarsa Aşı Danışma Hattı aranarak sorunlarının çözülmesine yardımcı olabiliriz. Aşılarımızı en kısa sürede tamamlayalım ki sağlıklı günler bizimle olsun” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)