banner2

banner1

banner22

13 Haziran itibariyle…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 153 bin kişiyi kapsayacak ve 13 Haziran itibariyle 81 ilde uygulanmaya başlanacak bir tarama çalışmalarının yapılacağını açıklamıştı. Buna göre İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, adres adres gezerek vatandaşlara Covid-19 taraması yapılacak.

SAĞLIK 12.06.2020, 15:16 Editör: Ebru Bulut
13 Haziran itibariyle…
banner48

BAKAN FAHRETTİN KOCA DUYURMUŞTU

11 Mart 2020 tarihinden beri ülkemizde görülmekte olan Yeni Koronavirüs Hastalığına karşı ülkemizde Sağlık Bakanlığımız tarafından çok sayıda önlem alınmış ve önemli düzeyde başarılar sağlandı. Bu başarıların sürmesi ve gelecek dönemdeki hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla Türkiye çapında tüm illeri temsil eden bir çalışma yapılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Haziran tarihindeki Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, tarama çalışmasının 153 bin kişiyi kapsayacağını ve 13 Haziran itibariyle 81 ilde uygulanacağını duyurmuştu.

RASTGELE BELİRLENEN ADRESLERE GİDEREK COVİD-19 TESTİ YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele için başlatılan "Toplum Tarama Çalışması" kapsamında, doktor / diş hekimi ve hemşireden oluşan sağlık ekipleri, TÜİK tarafından rastgele belirlenen adreslere giderek, kişilerin rızası dahilinde kan ve sürüntü örneği alarak Covid-19 testi yapacak. Test yapılan kişilerin aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu ayrı ayrı değerlendirilecek. Vatandaşlar test sonuçlarını e-Nabız üzerinden öğrenebilecekler.

ANKET ÇALIŞMASI

TÜİK tarafından rastgele seçilen hanelere giden sağlık ekibi, aileden olumlu yanıt alması üzerine çalışmalarına başlayacak. Her haneden bakanlık tarafından belirlenen yöntemle seçilen kişinin TC kimlik numarası ve cep telefon numarası kayıtları alınacak, ardından hazırlanan anket soruları yöneltilecek. Alınan cevaplar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil uygulamasına kaydedilecek. Bu çalışma ile ‘Koronavirüs süreci bizim toplumumuzda nasıl geçti?’, ‘Bağışıklık kazanıldı mı?’, ‘Koronavirüs ne düzeyde bağışıklık bırakıyor?’ gibi sorulara yanıt bulunması beklenmekte.

Yorumlar (1)
SAKARYA EĞİTİM ARAŞTIRMA doktor görünümlü olmaya çalışan doktorlar koltuk hak etmiyorsunuz !! 12 ay önce
2 gün üst üste hastaneye gittim temas var diye geri çevrildim temografi kan tahlilinden başka birşey yapılmadı azarda yedik , kapıya gelinirse yaptıkları gibi bende azarlayıp göndericem ..