• Reklam
Reklam
Reklam

'Sadece hedeflere kilitleneceğiz'

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Sakarya Kelebek Etkisi Çalıştayı Ramada Otel’de başladı. Çalıştayın açılışına katılan Milli Eğitim Bakalığı Danışmanı Adem Çilek, Vizyon belgesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'Sadece hedeflere kilitleneceğiz'

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Sakarya Kelebek Etkisi Çalıştayı Ramada Otel’de başladı. Çalıştayın açılışına katılan Milli Eğitim Bakalığı Danışmanı Adem Çilek, Vizyon belgesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'Sadece hedeflere kilitleneceğiz'
12 Ocak 2019 - 12:36
Reklam

Haber // Günay Yazıcıoğlu

Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Milli Eğitim Şube müdürleri ve müdür yardımcıları, 16 ilçenin milli eğitim müdürleri ve ilçelerin şube müdürleri  ile bazı okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.  Program 2023 Eğitim Vizyonu’nin kısa bir tanıtımı ile başladı.

“BİR İYİLİKTE SEN YAP”
Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “2023 Eğitim Vizyonu’nda amaçları gerçekleştirmek için; genelde ülkemize, özellikle Sakarya’mıza hepimiz el ele vereceğiz, güç birliği edeceğiz, hedefe kilitleneceğiz. Sakaryamız için ‘Bir iyilikte sen yap’ sloganı ile çıktığımız bu yolculukta, mesai arkadaşlarımız ile birlikte, Sayın Bakanımızın açtığı 2023 vizyonunda hedefleri gerçekleştirebilmek için Sakarya’dan hangi önerileri sunabiliriz bu doğrultuda yol yürüyeceğiz. Ve özellikle 2023 yılı eğitim vizyonunda sadece hedeflere kitleneceğiz” dedi.

“AKLI SELİM İNSANLAR YETİŞTİRECEĞİZ”
Asıl gayenin orada iletilmek istenen felsefe olduğuna dikkat çeken Durmuş, “ Özellikle 2023 yılı vizyonunun felsefesindeki şu sözlere dikkat çekmek istiyorum. Ahlak telakkisine dayalı insanı merkeze koyan bir varlık ve bilgi anlayışını yeşertmek. Çıktığımız bu yolda başta milli eğitim bakanlığımız olmak üzere sayın valimizin himayelerinde bütün paydaşlarımızın destekleri ile biz özellikle Sakarya’mızda inşallah aklıselim, kalbi selim, fikri selim nesiller yetiştirmek yolculuğunu birlikte gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

“İSTİHDAMA DAYALI ÖZEL ANLAŞMALAR”
 Programa katılan Milli Eğitim Bakanlığı Danışmanı Adem Çilek bakanlık olarak hazırladıkları 2023 Eğitim Vizyon belge ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çilek;  “Vizyon belgesinde öyle şeyler var ki; teşvikler, mikro krediler, istihdamla ilgili özel anlaşmalar. Biz bu belgeyi uyguladığımız zaman artık işçi yetiştirmeyeceğiz, biz üreten marka ve patentlere sahip olan patron yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“SÜRPRİZLER OLMAYACAK”
Vizyon belgesindeki Mesleki okullara yönelik kısmın ilin Sanayi ve Ticaret Odası yöneticilerine, iş dünyasına çık iyi anlatılması gerektiğinin altını çizen Bakan Danışmanı Çilek; “Bir vizyon belgesi var. O vizyon belgesinin bir felsefesi var.  Felsefesinin içinde baş tacı öğretmenimiz diyen öğrencilerimiz var.  Sizlere az 3-5 yıl içinde sürpriz yapmayacak, önümüzdeki 3,5 belki 10 yılı öngörebileceğimiz bir yapıyı kurabileceğimiz bir belge var” şeklinde konuştu.

“BELGEYE SAHİP ÇIKALIM”
Danışman Çilek, bu belgeye sahip çıkılmasını da isterken; “ Bu belgeyi ne yapacağız o halde. Yapmamız gerek önce kendimize sahip çıkalım. Kendimize sahip çıkar sorumluluğumuzu bilirkek, her şeye sahip çıkmış oluruz. Bu belgede öğrencilerimizin hangi süreçlerden geçeceği, hangi kazanımlar elde edeceği her şey var” ifadelerine yer verdi.

“İSTİHDAM SORUNU ÇÖZÜLÜR”
“ Mesleki eğitimdeki felsefeyi çözdüğünüz zaman bizim gençlerimizin önündeki istihdam sorununu da çözmüş olacaksınız”  sözleri ile konuşmasına devam eden Çilek, “Bu belge önemli bir belge. Bu bir topyekûn seferberlikse bizim yapmamız gereken bu vizyon belgesi üzerinden Sakaryamız için en iyisini nasıl yapabiliriz bu toplantıda çıkartabilmek.  Vizyon belgesinde öyle şeyler var ki; teşvikler, mikro krediler, istihdamla ilgili özel anlaşmalar. Biz bu belgeyi uyguladığımız zaman artık işçi yetiştirmeyeceğiz, biz üreten marka ve patentlere sahip olan patron yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bunu yaptığımız zaman siz bin tane işçi yetiştireceğinize, yüz tane patron yetiştirirseniz, on bin tane istihdam sağlayacaksınız” dedi.
Bakan Danışmanı Adem Çilek’in konuşmasının ardından, programa katılanlar arasında interaktif değerlendirme yapıldı. Değerlendirmenin ardından konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, programın verimli geçtiğini belirterek, hayırlı olmasını diledi.

Programın moderatörlüğünü  İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hüsnü Murat Günaydın yaptı.
Konuşmaların ardından 2023 Eğitim Vizyonu Kelebek Etkisi Çalıştayı başladı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Sakarya Eğitim Akademisi projesi kapsamında ilimizde bu sabah çeşitli okullarda eğitimler veren Prof.Dr. Servet Özdemir, Dr.Öğr. Üyesi Oktay Aydın, Ercan Altuğ Yılmaz çalıştayın öğleden sonraki bölümüne katılarak, görüşlerini belirtecekler. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika yetişti
Son dakika yetişti
Umutlar tükendi
Umutlar tükendi